Bałtyk. Ceny noclegów w górę. Przerażają bardziej niż paragony grozy. "Koszt urlopu jest astronomiczny"

Za tygodniowy pobyt dwóch osób w 3-gwiazdkowym hotelu nad Bałtykiem trzeba zapłacić średnio 3 018 zł. To aż o 283 zł więcej niż w 2020 r. W tej cenie można zorganizować pełne wakacje w zagranicznych kurortach.
Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?

Pandemia spowodowała drastyczny wzrost cen nad Bałtykiem. W 2020 r. za siedem noclegów w hotelu 3-gwiazdkowym dla dwóch dorosłych osób trzeba było zapłacić ponad 3 tys. zł tylko w Sopocie i Świnoujściu. Jak dziś wygląda sytuacja nad polskim morzem?

Ceny nad Bałtykiem wyższe niż za granicą

Nad Bałtykiem za siedem noclegów w hotelu 3-gwiazdkowym dla dwóch dorosłych osób ze śniadaniem w cenie trzeba zapłacić średnio 3 018 zł. To o 283 zł więcej niż w 2020 r. Najdrożej jest w Sopocie, gdzie najtańsza oferta wyniosła 3 606 zł. Powyżej 3 tys. zł należy również zapłacić w Ustce (3 206 zł), Międzyzdrojach (3 184 zł) i Świnoujściu (3 107 zł). Warto podkreślić, że uwzględnione zostały najtańsze oferty. "Jeśli do tych absurdalnie wysokich cen noclegów dołożymy krążące po sieci paragony grozy, czyli przykładowe rachunki za wyżywienie i liczne atrakcje nad polskim morzem - to koszt urlopu w kraju jest wręcz astronomiczny" - wskazuje rankomat.pl.

Bałtyk. Ceny noclegów poszybowały w górę. Przerażają bardziej niż paragony grozyBałtyk. Ceny noclegów poszybowały w górę. Przerażają bardziej niż paragony grozy rankomat.pl

Z raportu serwisu wynika również, że wakacje za granicą mogą okazać się nawet korzystniejsze cenowo. Przykładowo średnia cena za siedem noclegów dla dwóch osób w hotelu 3-gwiazdkowym w Burgas w południowo-zachodniej Bułgarii wynosi zaledwie 564 zł. Niewiele więcej zapłacimy w tureckim mieście Antalya (628 zł) i albańskiej Sarandzie (785 zł). Na greckiej wyspie Rodos za siedem nocy dla dwóch osób w hotelu 3-gwiazdkowym zapłacimy średnio 1 348 zł, a w popularnej chorwackiej Riwierze Makarskiej 1 551 zł. Doliczając do tego wydatki na lot, wyżywienie i dodatkowe atrakcje na miejscu okazuje się, że w cenie 3 tys. zł można zorganizować sobie pełne wakacje za granicą.

Wakacje 2021. Ceny za granicą niższe niż w Polsce

Decydując się na wyjazd nad Bałtyk, Polacy mogą zaoszczędzić, wynajmując nocleg w kwaterach prywatnych. Średnia cena siedmiu noclegów dla dwóch osób w wynajmowanym pokoju wynosi 536 zł. W Kołobrzegu i Międzyzdrojach zapłacimy 560 zł. W Ustce i Łebie noclegi można znaleźć w cenie od 630 zł. Drożej jest w Świnoujściu (700 zł), a najdrożej w Sopocie - 770 zł. Są to kwatery oddalone od morza nie więcej niż 500 centrum i zlokalizowane blisko centrum kurortu.

Bałtyk. Ceny noclegów poszybowały w górę. Przerażają bardziej niż paragony grozyBałtyk. Ceny noclegów poszybowały w górę. Przerażają bardziej niż paragony grozy rankomat.pl

Powyższe ceny nad polskim morzem, choć niższe od 3-gwiazdkowych hoteli w dalszym ciągu nie wypadają najlepiej na tle zagranicznych kurortów. Najdrożej jest w Chorwacji, gdzie za najtańszy nocleg w kwaterze prywatnej trzeba zapłacić 573 zł za siedem dni w dwuosobowym pokoju. Jednak sytuacja wygląda lepiej w Grecji (457 zł) i Albanii (387 zł). Najmniej za wynajem pokoju zapłacimy w Bułgarii (333 zł) oraz Turcji (328 zł).

Eksperci z rankomat.pl (porównywarki ubezpieczeń) przygotowali raport w oparciu o dane z portali booking.com, airnbnb.com oraz nocowanie.pl. Pod uwagę wzięto ceny w okresie od 12 do 19 lipca w najpopularniejszych polskich nadmorskich miejscowościach - w Kołobrzegu, Sopocie, Międzyzdrojach, Łebie, Ustce i Świnoujściu, a także w najczęściej wybieranych kierunkach zagranicznych - w Chorwacji, Bułgarii, Grecji, Turcji i Albanii.

Więcej o: