Oficjalnie chodzi o upamiętnienie zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Data 27 grudnia jest jednak o tyle znamienna, że to ledwie dzień po drugim dniu świąt Bożego Narodzenia. Gdyby zatem ustanowiono 27 grudnia świętem państwowym, wolne od pracy trwałoby trzy doby.
"Abp Stanisław Gądecki w obecności dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysława Terleckiego podpisał deklarację poparcia ustanowienia dnia 27 grudnia świętem państwowym. To wsparcie inicjatywy upamiętnienia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919" - poinformowała Archidiecezja Poznańska na Twitterze.
"Zapraszamy wszystkie osoby, samorządowców z Wielkopolski, Pomorza, Kujaw oraz Ziemi Lubuskiej, a także inne chcące się przyłączyć samorządy, regionalistów, muzealników, instytucje i stowarzyszenia, które pielęgnują pamięć o Powstaniu Wielkopolskim i zajmują się upowszechnianiem wiedzy o bohaterskim zrywie naszych przodków, do włączenia się w nasz wspólny wysiłek doprowadzenia do ustanowienia dnia 27 grudnia świętem państwowym" - czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.
Tę społeczną inicjatywę podjęły Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacja Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowe w Poznaniu zapraszamy. Mają także wsparcie m.in. Episkopatu Polskiego.
W Polsce dni wolne od pracy wymienia ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Dokument ten, na przestrzeni prawie siedemdziesięciu lat, był wielokrotnie nowelizowany. Obecnie, zgodnie z art. 1 tej ustawy w Polsce jest 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy.