Emerytury tematem nowego programu Gazeta.pl. Q&A odpowiada na pytania czytelników

Q&A, nowy program Gazeta.pl, odpowie na pytania Polaków o emerytury. Gościem Marii Mazurek jest prof. Paweł Wojciechowski, wiceprezydent i główny ekonomista Pracodawców RP, były minister finansów. Wyjaśni wątpliwości czytelników, którzy swoje pytania przesyłali do redakcji. Czy Polski Ład, pomysły "Solidarności" i prezydenta Andrzeja Dudy, wywrócą emerytury do góry nogami? Zapraszamy do obejrzenia programu.

W czwartek o godz. 12.00 rusza nowy program Gazeta.pl. Q&A zajmie się tematem, który wybrali czytelnicy. W premierowym odcinku ekspert zaproszony do studia wyjaśni, jak w niedalekiej przyszłości mogą wyglądać emerytury

Q&A. Czytelnicy pytają, Gazeta.pl odpowiada

Tematykę świadczeń poruszyć chciało 37,7 proc. biorących udział w głosowaniu, które poprzedziło emisję programu. Za tematem dotyczącym mieszkań, kolejną propozycją, za którą opowiedzieć mogli się czytelnicy, opowiedziało się 36,3 proc., a za tym związanym z wakacjami 2021 - 26 proc. Przez ostatnie dni czytelnicy Gazeta.pl przesyłali na skrzynkę mailową swoje pytania, które Maria Mazurek zada zaproszonemu ekspertowi. 

Zobacz wideo

Gościem Q&A będzie prof. Paweł Wojciechowski, wiceprezydent i główny ekonomista Pracodawców RP, były minister finansów. 

ZUS Emerytury millenialsów będą głodowe. ZUS podał wyliczenia stopy zastąpienia

Emerytury do zmiany. Polski Ład, projekt "Solidarności" i Andrzeja Dudy

Zmian w systemie emerytalnym ma być sporo. Jedną z najistotniejszych wprowadzi Polski Ład, nowy program PiS. Zakłada on bowiem, że osoby osiągające przychód na poziomie 2500 zł miesięcznie - także emeryci - będą zwolnieni z podatku PIT. Kwota wolna od podatku ma bowiem wzrosnąć z obecnych 8 tys. do 30 tys. zł. Podkreślić trzeba, że jednocześnie wzrośnie składka zdrowotna - 1,25 do 9 proc. Płacą ją również emeryci. 

W Sejmie znalazł się też projekt "Solidarności". Związek domaga się, by wprowadzić emerytury stażowe. Miałyby przysługiwać nie po przekroczeniu określonego wieku, a stażu pracy. Świadczenie mogłyby pobierać osoby w wieku 53-55 lat. Swój projekt, niezależny od projektu związkowców, zapowiedział też prezydent Andrzej Duda

Zmianę w systemie emerytalnym miały też przynieść Pracownicze Plany Kapitałowe. PPK okazał się jednak klapą. Z najnowszych danych wynika, że po ostatnim etapie wdrożenia tego programu, zostało w nim mniej niż 28,8 proc. pracowników. 

Jak Polacy odnajdują się w planach i zapowiedziach rządu? Co jest dla nich najważniejsze w temacie emerytur? Zapraszamy na pierwszy odcinek programu. Start w czwartek o godz. 12.00 na stronie głównej Gazeta.pl. 

Emerytura obywatelska równa dla wszystkich? 'To nieuniknione' (zdjęcie ilustracyjne) Emerytury. Zapraszamy do przesyłania pytań. Zadamy je ekspertowi

Więcej o: