Media: Carrefour Polska wystawiony na sprzedaż. Firma odpowiedziała komunikatem

Carrefour szuka chętnych do zakupu swoich oddziałów w Polsce, podają francuskie media. Firma zaprzecza, że podjęła taką decyzję, ale jednocześnie stwierdza w komunikacie, że rozpatruje różne możliwości co do swoich aktywów.
Zobacz wideo Kanał Sueski odblokowany, ale wąskie gardła w handlu to nie jest jedyny problem. "Transport morski bardzo bardzo zdrożał" [Oko na Świat]

Szef grupy Carrefour Alexandre Bompard od kilku miesięcy poszukuje nabywców polskiego i tajwańskiego oddziału tej francuskiej firmy. Poszukiwania odbywają się przy zachowaniu najwyższej dyskrecji - informują Wiadomości Handlowe, powołujące się na doniesienia portalu Challenges. Do audytu tych oddziałów wynajęto firmę KPMG.

Kogut Carrefour przejął się losem kurczaków. Market pozwoli im wolno rosnąć

Sieć Carrefour opuści Polskę?

Sam Carrefour wyjaśnia w komunikacie, że rozważa możliwość konsolidacji, zbycia lub przejęcia zagranicznych spółek zależnych, lecz nie podjął decyzji o sprzedaży aktywów. Firma zastanawia się nad możliwymi przyszłymi działaniami konsolidacyjnymi, sojuszami lub dezinwestycjami - powiedziała rzeczniczka prasowa grupy Carrefour, której słowa cytuje Reuters.

Na początku 2021 r., przejęciem całej grupy Carrefour zainteresowała się kanadyjska firma Alimentation Couche-Tard, która jest operatorem stacji paliw Circle K. Oferta o wartości 20 miliardów dolarów została ostatecznie cofnięta już po kilku dniach, gdy francuski rząd zapowiedział, że nie dopuści do tej transakcji, aby zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe Francji - przypomina agencja Bloomberg.

Netto, zdjęcie ilutracyjne Netto już zastąpiło pierwsze sklepy sieci Tesco. Z tej okazji promocje

Netto przejmuje sklepy Tesco

Przypomnijmy, że w 2020 r. z Polski postanowiła wycofać się brytyjska grupa Tesco, która zawarła porozumienie z Netto dotyczące przejęcia polskiej części biznesu. UOKiK wydał bezwarunkową zgodę na transakcję.

Duńska firma Salling Group, która jest właścicielem sieci Netto, przejmie w sumie 301 sklepów i dwa centra dystrybucyjne. Opuszczając nasz kraj, Tesco pozbywa się towarów ze sklepów i z tej okazji organizuje liczne promocje.

O firmie Carrefour

Carrefour rozpoczął swoją działalność w Polsce w 1997 roku. Obecnie pod szyldem sieci działa na polskim rynku już ponad 900 sklepów w 6 formatach. Są to: hipermarkety, supermarkety, sklepy hurtowo-dyskontowe, osiedlowe, sklepy specjalistyczne oraz sklep internetowy. Carrefour jest również właścicielem i zarządcą sieci centrów handlowych, skupionych w dużych i średnich miastach, oraz stacji paliw. Sieć zatrudnia 12,5 tys. pracowników.

Decyzja Tesco o opuszczeniu Polski wydaje się być uzasadniona - w ostatnich latach firma przyniosła straty na poziomie kilkuset mln zł. Jednak Carrefour jest w znacznie lepszej sytuacji. Według bazy Ministerstwa Finansów, przychody francuskiej firmy za 2019 r. wyniosły 9,62 mld. Carrefour miał wtedy 210 mln zł zysku i zapłacił ponad 40 mln zł podatku CIT.

Więcej o: