Od 1 lipca zmiany "Czystym Powietrzu" i nowy obowiązek dla właścicieli nieruchomości ws. źródeł ciepła

Dziś wchodzą w życie zmiany w programie "Czyste Powietrze". Dotyczą m.in. wycofania dotacji na kotły węglowe i zwiększenia progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania dla osób, które wymieniają źródła ciepła i przeprowadzają termomodernizację domu. Jest też nowy obowiązek dla właścicieli nieruchomości w związku ze źródłami ciepła.
Zobacz wideo Dr Pełczyńska-Nałęcz: Epidemia smogu co roku zabiera tyle żyć, ile zabrała epidemia COVID-u

Od 1 lipca, dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrasta o 229 zł - z 1960 zł do 2189 zł. Z kolei dla gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy podwyższa się o 164 zł, czyli z 1400 zł do 1563,60 zł na osobę. Według Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z podwyższonego poziomu dofinansowanie korzysta co trzeci beneficjent "Czystego Powietrza".

Program "Czyste Powietrze". Od 1 lipca zmiany

Od czwartku będzie można również ubiegać się o wsparcie na zakup i montaż kotła na pellet o podwyższonym standardzie. To szansa na dotacje do 9 tys. zł w podstawowym poziomie dofinansowania. W podwyższonym dotacja ta wynosi do 12 tys. zł.

Zakup i montaż kotła na węgiel w ramach programu "Czyste Powietrze" będzie możliwy tylko do końca 2021 r. Osoby, które po 1 lipca złożą wniosek o dofinansowanie zakupu kotła węglowego, będą musiały go kupić, zamontować i zachować dowód księgowy zakupu z datą najpóźniej 31 grudnia 2021 roku.

O dofinansowanie wymiany starych źródeł ciepła i ocieplenia budynku w ramach "Czystego Powietrza" mogą starać się właściciele i współwłaściciele domów. Maksymalna kwota dotacji to 37 tys. zł. Program ma się przyczynić do poprawy jakości powietrza, a dla właścicieli oznaczać mniejsze zużycie energii i niższe rachunki.

Od dziś obowiązek składania deklaracji nt. źródeł ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

Także od czwartku nowy obowiązek mają właściciele i zarządcy nieruchomości - chodzi o deklaracje ws. źródeł ogrzewania budynków do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Zgłaszać należy tradycyjne piece węglowe, kotły gazowe, kotły na paliwa stałe, a także instalacje nowoczesne - fotowoltaiczne czy pompy ciepła oraz przestarzałe, np. kominki czy "kozy".

W przypadku budynków już istniejących, zgłoszenia należy dokonać w ciągu 12 miesięcy. Jeśli chodzi o nowe budynki (oddane do użytku po 1 lipca 2021 r.), w których zostało uruchomione źródło ciepła/spalania paliw, termin na złożenie deklaracji wynosi 14 dni. Deklaracje można składać przez internet oraz w formie papierowej - wypełniony dokument można wysłać listem albo złożyć osobiście we właściwym Urzędzie (zgodnie z lokalizacją budynku, w którym znajduje się źródło ciepła).

Brak złożenia deklaracji lub jej wypełnienie niezgodnie z prawdą może mieć surowe konsekwencje. Straż miejska ma bowiem uprawnienia, by - podobnie jak w przypadku śmieci - weryfikować złożone oświadczenie. Za zaniedbanie obowiązku można dostać mandat do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu - grzywnę do 5 tys. zł.

Więcej o: