Zakaz handlu. Czy 4 lipca jest niedziela handlowa? Czy sklepy są otwarte?

Na ten rok zaplanowano siedem niedziel handlowych, z czego do końca roku zostały jeszcze trzy. Czy 4 lipca jest niedziela handlowa? Które sklepy są dziś otwarte?
Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz: „Rewolucji w zakazie handlu nie będzie"

Zakaz handlu w niedziele wprowadzono w 2018 roku, za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Przepisy były zaostrzane, a punktem kulminacyjnym jest obecnie obowiązujące prawo. W 2021 roku zaplanowano tylko siedem niedziel handlowych, z czego cztery już za nami.

Biedronka przygotowała szereg udogodnień dla turystów wypoczywających nad morzem "Biedronkobus" i sklepy otwarte całą dobę. Sieć szturmuje polskie wybrzeże

Czy 4 lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

4 lipca to niedziela niehandlowa. To oznacza, że większość sklepów jest dziś zamknięta. W tym dniu nieczynne są przede wszystkim galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe, w tym Lidl i Biedronka.

Zakaz handlu w niedzielę nie dotyczy małych sklepów osiedlowych i sieci działających na zasadzie franczyzy. Zalicza się do nich m.in. Żabka. Żeby takie sklepy były otwarte, za ladą musi jednak stanąć właściciel bądź osoba zatrudniona na umowie o dzieło.

Jednak sklepy coraz częściej wykorzystują furtkę, jaką jest możliwość otwarcia w niedzielę placówek pocztowych. W niedziele działają więc niektóre placówki sieci Polo Market, które mają taki status.

Panika w Australii spowodowana lockdownem Australia: panika lockdownem. Ze sklepów znika papier toaletowy i chleb

Kiedy niedziele handlowe w 2021. [LISTA NIEDZIEL HANDLOWYCH]

Z siedmiu zaplanowanych na 2021 rok niedziel handlowych zostały już tylko trzy. Najbliższa niedziela handlowa przypada dopiero po wakacjach, gdy uczniowie wracają do szkół. Na dwie kolejne będzie trzeba czekać do grudnia, sklepy w niedziele będą bowiem otwarte podczas dwóch tygodni poprzedzających święta Bożego Narodzenia.

Kalendarz pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku prezentuje się więc następująco:

  • 29 sierpnia,
  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.
Więcej o: