Bon turystyczny. Jak uruchomić? Jak dostać dodatkowe 500 zł na wakacje?

Ruszył okres wakacyjny i wiele osób będzie chciało uzyskać kod uprawniający do 500 zł, które można wydać na wypoczynek w Polsce. Jak wygenerować bon turystyczny? Jak uruchomić 500 plus na wakacje? Podpowiadamy.
Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?

Polski Bon Turystyczny to 500 zł, które przyznawane jest jednorazowo na każde dziecko do 18. roku życia. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje dodatkowe 500 zł, czyli łącznie jest to 1000 zł. Bon można wykorzystać do 31 marca 2022 r.

Kwotę można przeznaczyć na wypoczynek w Polsce. Listę miejsc, przyjmujących płatności w tej formie można znaleźć TUTAJ.

Bon turystyczny. Jak uruchomić?

Bon turystyczny to w zasadzie 16-cyfrowy kod, który należy okazać w obiekcie, z którego usług będziemy korzystać. Kod ten można wygenerować w systemie teleinformatycznym, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). W systemie należy otworzyć zakładkę "Ogólny" i wybrać z niej opcję "Polski Bon Turystyczny". Dalej klikamy w "Aktywuj Bon" i wypełniamy wniosek o świadczenie, który po podpisaniu wysyłamy do Polskiej Organizacji Turystycznej.

Jeśli w PUE ZUS nie jest widoczna zakładka "Polski Bon Turystyczny", należy się upewnić, że spełnione są wszystkie wymagania, które pozwalają na uzyskanie świadczenia. Warto sprawdzić, kto jest uprawniony do bonu, bo tylko na ich koncie można wygenerować kod. Jeśli to nie pomaga, warto złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) wniosek o ustalenie praw do bonu.

Bon turystyczny zostanie przesłany na wskazany wcześniej numer telefonu lub adres mailowy. Numer należy okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej po zakwaterowaniu.

Polacy pobrali ponad 2 mln bonów turystycznych

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii ogłosiło, że do 1 lipca Polacy pobrali ponad 2 miliony bonów turystycznych o łącznej wartości ponad 1,7 mld zł. W programie Polski Bon Turystyczny, którego celem jest wsparcie rodzin z dziećmi oraz branży turystycznej, zarezerwowano łącznie 4 mld złotych.

Więcej o: