Bank Millenium zmaga się z dużą awarią. Użytkownicy mają problemy z usługami

Klienci Banku Millenium donoszą o problemach z działaniem usług firmy. W serwisie Downdetector służącym do zgłaszania awarii pojawiło się sporo raportów od osób, które mają kłopot z bankowością internetową - nie mogą m.in. zalogować się na swoje konto czy zrobić przelewu.

W serwisie Downdetector, na którym można obserwować awarie oraz przerwy w dostawie poszczególnych usług, tuż przed godziną 10 użytkownicy zaczęli zgłaszać problemy wskazujące na problemy z serwisem Banku Millenium. W systemie do godziny 12 pojawiło się kilkaset raportów. 

Zobacz wideo "Cyberprzestępcy nie śpią". Ochrona danych największym wyzwaniem dla firm w czasie pandemii?

Awaria Banku Millenium. Problemy z logowaniem, awaria całego systemu

Jak wynika z analizy Downdetector, 44 proc. użytkowników, którzy zgłosili problem z bankiem, mają problem z zalogowaniem się do swojego konta, 34 proc. zgłosiło awarię całego systemu, a 22 proc. nie jest z kolei w stanie zrobić przelewu. Na mapie zgłaszanych awarii szczególnie wyróżnia się kilka dużych polskich miast, jak m.in. Warszawa, Kraków, Gdynia, Łódź czy Lublin. 

Na razie nie wiadomo, jak poważna jest awaria Banku Millenium. Sam bank na moment pisania tego artykułu nie wydał również żadnego oświadczenia w sprawie. Nie wiadomo, czy podjęto już działania mające na celu rozwiązanie problemu. 

CBA, zdjęcie ilustracyjneSprawa Sławomira Nowaka. CBA zatrzymało kolejną osobę

Cyberprzestępcy zaatakowali klientów Banku Millenium 

Problem z bankowością internetową w Banku Millenium to niejedyny kłopot, z którym zmagają się klienci w ostatnim czasie. Jak donosił we wtorek CERT Polska, wielu klientów otrzymało fałszywego maila z potwierdzeniem przelewu na wysoką kwotę. 

Miejscowość Tiumeń w RosjiSyberia. Mężczyzna wziął zakładników w banku

"Otrzymałeś e-maila z Banku Millennium z potwierdzeniem przelewu na wysoką kwotę? Uważaj, oszuści mogą wykorzystywać wizerunek banku! Ostrzegamy przed kampanią, której celem jest zainfekowanie komputerów złośliwym oprogramowaniem AveMaria"- czytamy. 

"W e-mailach cyberprzestępcy podszywają się pod mechanizm powiadomień oferowany przez Bank Millenium. Wiadomość zawiera informację o otrzymaniu przelewu na kwotę 56815.13 PLN z konta klienta banku - 'Bachus Bober Rober'. W wiadomości znajduje się hiperłącze sugerujące pobranie pliku PDF z rzekomą fakturą. Faktycznie jest to plik ISO, w którym znajduje się plik wykonywalny, pobierający szkodliwe oprogramowanie z rodziny AveMaria. Ostatecznym celem jest pozyskanie wrażliwych informacji z zainfekowanej maszyny oraz zdalny dostęp do komputera ofiary" - ostrzega CERT Polska. Podejrzane wiadomości oraz załączniki można zgłaszać pod adresem incydent.cert.pl.

Więcej o: