Kanały TVN stracą koncesję? Stacja płaci więcej podatków, niż Telewizja Polska

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do ustawy, która może utrudnić uzyskanie koncesji przez stacje takie jak TVN. Posłowie PiS chcą bowiem ograniczeń dla firm spoza terytorium Unii Europejskiej. "Nie powinny wpływać na debatę medialną w Polsce" - tłumaczy premier. Tymczasem TVN to jedna z największych firm działających w Polsce. Świadczy o tym wysokość odprowadzanych podatków.

Ważą się losy koncesji dla stacji TVN24. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wciąż nie podjęła decyzji o przedłużeniu uprawnień do emisji programów na kolejne 10 lat. KRRiT nie wyklucza, że koncesja dla wszystkich stacji TVN może zostać nawet cofnięta, jeśli zdecydują się na wejście w skład nowej spółki utworzonej przez Warner Media oraz Discovery.

Zobacz wideo Jak kiedyś wyglądała praca dziennikarza sejmowego. Opowiada Andrzej Morozowski

TVN24 może mieć jeszcze większy problem z koncesją po przyjęciu ustawy, której projekt trafił do Sejmu. Chodzi o art. 35 ustawy o KRRiT, który obecnie zakłada, iż koncesja może być udzielona podmiotowi zagranicznemu, którego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Przyjęcie przepisów może w praktyce oznaczać chęć wywłaszczenia lub przynajmniej wymuszenia sprzedaży przez Amerykanów wielkiej firmy, jaką jest TVN - podkreśla Juliusz Braun, były szef KRRiT.

Siedziba TVNPiS proponuje zmianę prawa, która uderzy w TVN. "Taka ustawa to wojna z USA"

Media a podatki. TVN wśród płacących najwięcej

Grupa TVN to duży gracz na rynku polskich mediów. TVN ma blisko 10 proc. udziałów w rynku. Na podobnym poziomie wygląda wynik największego rywala - stacji Polsat. O znaczeniu Grupy TVN świadczą o tym m.in. dane dotyczące podatków. Z tytułu CIT spółka zapłaciła bowiem w 2020 roku blisko 33 mln zł. Dla porównania TVP odprowadziła 7,4 mln zł, a Polskie Radio 25 tys. zł. Liderem wielkości odprowadzonego podatku jest Polsat, który w 2020 r. odprowadził ok. 90 mln zł. 

embed

TVN, podobnie jak inne media, mogą być też przedmiotem innych regulacji rządowych. W lutym PiS zaproponował bowiem wprowadzenie nowego podatku od reklam. Premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że ma uderzyć głównie w "duże, globalne firmy". Dziś potrzebę wprowadzenia zmian w ustawie o KRRiT wyjaśnia, że chodzi o ochronę przed globalnymi firmami. "Przepisy, o które grupa parlamentarzystów zabiega, mają zapobiec przejmowaniu przez zewnętrzne podmioty spoza Unii Europejskiej, podmiotów w Polsce i wpływaniu na debatę medialną" -  tłumaczył podczas czwartkowej konferencji prasowej. 

Siedziba TVN w WarszawieTVN zmienia właściciela? Ma powstać nowa spółka medialna warta 150 mld dol.

TVN może zmienić właściciela

W maju media poinformowały o spodziewanej fuzji WarnerMedia oraz grupy Discovery. Druga ze spółek od trzech lat jest właścicielem TVN-u. W wyniku koncentracji przedsiębiorstw ma powstać spółka notowana na giełdzie, której wartość szacowana jest na 150 mld dolarów. Discovery oraz AT&T nie wydały komentarza w sprawie.

Więcej o: