TVN zmienia właściciela? Ma powstać nowa spółka medialna warta 150 mld dol.

Zagraniczne media donoszą o spodziewanej fuzji WarnerMedia oraz grupy Discovery. Druga ze spółek od trzech lat jest właścicielem TVN-u. W wyniku koncentracji przedsiębiorstw ma powstać spółka notowana na giełdzie, której wartość szacowana jest na 150 mld dolarów. Discovery oraz AT&T nie wydały komentarza w sprawie.

AT&T ma domykać umowę, w wyniku której należąca do spółki firma WarnerMedia połączy się z Discovery, donoszą zagraniczne media m.in. CNN, Bloomberg czy BBC. Fuzja ma zostać ogłoszona w najbliższych dniach, a w jej wyniku powstanie spółka notowana na giełdzie, której wartość BBC szacuje na 150 mld dolarów. Transakcja nie została jednak potwierdzona przez żadną ze stron umowy. 

Zobacz wideo RPO o przejęciu Polska Press: Postanowienie sądu trzeba wziąć pod uwagę i "zamrozić" sytuację

Dopięcie umowy będzie oznaczać zmianę właściciela grupy TVN należącej do Discovery. Spółka, notowana na giełdzie NASDAQ, nabyła polską grupę medialną w 2018 przy zakupie Scripps Networks Interactive.

TVN będzie należał do medialnego giganta

AT&T zakończyło przejęcie Time Warner przed trzema lat. Tym samym spółka stała się właścicielem CNN, HBO i Cartoon Network, a także wytwórni filmowej Warner Bros. Fuzja, tym razem z grupą Discovery, jest postrzegana jako kolejny krok AT&T do wzmocnienia pozycji na rosnącym rynku streamingowym. Dzięki temu zakupowi firma będzie miała większe szanse na rywalizację z gigantami VOD, jak Disney, Netflix czy Amazon, podaje CNN. Discovery dociera do widzów w 220 krajach, a w swojej ofercie ma także platformę Discovery+. 

Kapitalizacja Discovery wynosi 16,69 mld dol. Oprócz TVN-u spółka jest też właścicielem Eurosportu. AT&T jest natomiast warte 230,19 mld dolarów. W 2015 roku nabyła za 68 mld akcje DirecTV, a w 2018 roku za 85 mld dol. Time Warner, przekształcone w WarnerMedia.

AT&T rozwija sieć 5G

AT&T to gigant telekomunikacyjny działający od 1983 roku. Spółka wciąż koncentruje się przede wszystkim na tym rynku i planuje obecnie rozwój sieci 5G, informują wirtualnemedia.pl. Przedsiębiorstwo zaciągnęło na ten cel 14 mld dol. kredytu oraz sprzedało funduszowi TPG Capital 33 proc. akcji DirecTV o wartości 16,25 mld dolarów. 

Więcej o: