Federacja Przedsiębiorców Polskich chce ograniczenie dostępu osób niezaszczepionych do usług

Czwarta fala pandemii spowoduje straty gospodarcze liczone w miliardach złotych. Federacja Przedsiębiorców Polskich postuluje ograniczenie dostępu osób niezaszczepionych do usług, co pozwoliłoby ograniczyć potencjalne straty i koszty.
Zobacz wideo Co zachęciłoby Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19?

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) ocenia, że podczas kolejnej fali pandemii koronawirusa straty gospodarcze mogą sięgnąć 37 mld zł, a najbardziej ucierpiałby sektor usługowy (25 mld). Ponadto wsparcie dla zamkniętych branż w ramach kolejnej tarczy antykryzysowej może kosztować państwo 13 mld zł.

Loteria szczepionkowa (zdjęcie ilustracyjne) Loteria szczepionkowa ruszyła 1 lipca. Jak odebrać nagrody natychmiastowe?

FPP proponuje zmiany, które zachęcą do szczepień na COVID-19

FPP zaproponowała rozwiązanie, które pozwoliłoby znacząco ograniczyć potencjalne straty i koszty nawet o 70 proc., a zarazem zwiększyć poziom wyszczepialności na COVID-19. Można będzie także uniknąć ponownych lockdownów, które paraliżowałaby nie tylko gospodarkę, ale również system ochrony zdrowia - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Federacja Przedsiębiorców Polskich postuluje, aby rząd wprowadził przepisy rangi ustawowej przewidujące w przypadku stanu epidemii:

  • możliwość uzależnienia dostępu do określonych miejsc lub dopuszczenia do wykonania określonych czynności, w tym skorzystania z usług, od uprzedniego poddania się szczepieniu przeciwko chorobie, które rodzi stan zagrożenia epidemicznego lub wywołała stan epidemii,
  • wyposażenie podmiotów dysponujących określonymi miejscami lub decydujących o pojęciu określonych czynności, w tym skorzystania z oferowanych przez nich usług, w uprawnienie do żądania okazania zaświadczenia o poddaniu się sczepieniu - czyli uprawnienie do przetwarzania odpowiednich danych osobowych,
  • zwolnienie odmawiającego dostępu z ewentualnych negatywnych konsekwencji jego decyzji na płaszczyźnie prawa pracy, prawa cywilnego i prawa wykroczeń,
  • szczególne rozwiązania należy przewidzieć dla osób, które ze względów medycznych nie mogą poddać się szczepieniom.

Zwrócono uwagę, że gdy Francja wprowadziła 12 lipca podobne rozwiązania, na szczepienia zarejestrowało się ponad 900 tys. osób. To pokazuje, że takie działania mogą bardzo skutecznie wpłynąć na przyspieszenie akcji szczepień - podkreślono w komunikacie.

DLOKA Prof. Fal: Czwarta fala do Polski przyjdzie wcześniej, niż się spodziewamy

Tylko szczepienia mogą uchronić przed kolejnym lockdownem

Obawy dotyczące czwartej fali koronawirusa podziela Andrzej Fal. W programie "Gość Wydarzeń" powiedział, że kolejna fala do Polski może przyjść wcześniej niż się spodziewamy - nawet w połowie sierpnia. Podkreślił, że tylko szczepienia mogą uchronić przed kolejnym lockdownem. - Lockdown to środek ostateczny, ważne, by zrobić coś, by go uniknąć. Dzisiaj na świecie zachorowało pół miliona ludzi, prawie 9 tys. zmarło. Nie możemy mówić o końcu pandemii - ostrzegł 10 lipca prof. Andrzej Fal.

Jednocześnie zaznaczył, że szczepienia powinny być dobrowolne, a zamiast przymusu należy postawić na edukację. - Jeżeli ktoś uważa, że nie musi się szczepić, bo jest młody i zdrowy, niech pomyśli, że dzięki temu, że się zaszczepimy, chronimy swoich bliskich. Nie ma czasu na egoizm. Jesteśmy bliżej odporności stadnej. "Marchewka" pomogła: są ludzie, którzy szczepią się niechętnie, ale przed wylotem na wakacje musieliby zrobić testy dla całej rodziny - tłumaczył prof. Andrzej Fal.

Więcej o: