Uchwała sanacyjna PiS. Pracę w spółkach straciło trzynaście osób, na liście jest żona Czarneckiego

Są pierwsze efekty uchwały Prawa i Sprawiedliwości w sprawie zwalczania nepotyzmu w szeregach partii - informuje RMF FM. Stanowiska w spółkach Skarbu Państwa straciło trzynastu członków rodzin polityków PiS. Wśród nich znajduje się żona europosła Ryszarda Czarneckiego, dotychczas zasiadająca w radzie nadzorczej Armatury Kraków.

RMF FM wskazuje, że wszystkie trzynaście osób, które straciły stanowiska w państwowych spółkach, złożyły rezygnacje. Oprócz żony Ryszarda Czarneckiego, pracę straciła również żona posła PiS Krzysztofa Sobolewskiego, syn ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego oraz mąż posłanki PiS Agnieszki Soin.  

Zobacz wideo Kaczyński "reaguje" na nepotyzm w PiS. Tusk: Jesteśmy świadkami albo skrajnej nieudolności, albo jawnego szyderstwa

PiS chce walczyć z nepotyzmem. W uchwale znajduje się jednak wyjątek

Podczas lipcowego kongresu Prawa i Sprawiedliwości przyjęto uchwałę sanacyjną, której celem jest zwalczanie nepotyzmu, czyli zatrudniania członków rodzin oraz znajomych w spółkach Skarbu Państwa i administracji państwowej. W dokumencie podkreślono, że "przypadki nepotyzmu w naszych szeregach rzucają cień na całą naszą formację, podważają jej wiarygodność". O nepotyzmie mówił również Jarosław Kaczyński w czasie swojego wystąpienia na kongresie. - Ta łyżka jest ciągle bardzo mała w stosunku do beczki naszych sukcesów, ale ja mam wrażenie, że jest jednak coraz większa - powiedział. 

W uchwale stwierdzono, że współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości nie mogą być zatrudniani w spółkach Skarbu Państwa. W dokumencie znalazł się jednak wyjątek, który - według polityków opozycji - podważa intencje walki z nepotyzmem. Uchwała wskazuje, że zakaz zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa nie dotyczy osób, "które zostały zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe, w przypadku których doszło jednocześnie do nadzwyczajnej sytuacji życiowej". 

Dzień po przyjęciu uchwały, podczas Rady Politycznej PiS, Jarosław Kaczyński tłumaczył, że wyjątek  nie jest "żadnym mechanizmem", który ma pozwalać na obejście uchwały. - To jest wyjątek zupełnie szczególny, dotyczący tylko takiej sytuacji, gdzie ktoś o wysokich kwalifikacjach np. ze względu na to, że małżonek przenosi się, dajmy na to do Warszawy i w związku z tym małżeństwo, by pozostać razem, musi się przenieść i mając kwalifikacje, ma możliwość zajęcia podobnego stanowiska. Wtedy możemy się nad tym zgodzić, ale według mojego rozeznania takich przypadków w skali partii jest minimalna liczba - powiedział. 

O tym, kto będzie mógł skorzystać z furtki przewidzianej w uchwale, zadecyduje minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Więcej o: