Budżet państwa z nadwyżką. Mateusz Morawiecki: po czerwcu wyniosła 25 mld zł

Nadwyżka budżetu państwa po czerwcu wyniosła ponad 25 mld zł. Rządowa pomoc dla firm przekroczyła 200 mld złotych - ogłosił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo Leszczyna: Pieniądze unijne po prostu Polsce się należą

- Naprawa finansów publicznych doprowadziła do tego, że mamy nadwyżkę w budżecie przekraczającą 25 mld złotych - powiedział premier podczas wizyty w firmie SKB Drive Tech w Radomsku.

25 mld zł nadwyżki w budżecie państwa

- Chcę przekazać bardzo dobre informacje dotyczące budżetu. Ta naprawa finansów publicznych, trzeba powiedzieć - niestety po naszych niefrasobliwych poprzednikach - doprowadziła do tego, że po czerwcu, na półrocze mamy nadwyżkę w budżecie przekraczającą 25 miliardów złotych. Jednocześnie też z dumą chcę powiedzieć, że przekroczyliśmy już 200 miliardów złotych na pomoc dla firm w covidzie - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Premier chwalił najnowsze dane podane przez Główny Urząd Statystyczny. Wynika z nich, że przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło o 9,8 proc. w ujęciu rocznym. Według szefa rządu to jeden z najwyższych wzrostów od wielu lat. Przeciętne zatrudnienie wzrosło w czerwcu o 2,8 proc., licząc rok do roku. Opublikowane dane dotyczą sektora przedsiębiorstw, czyli firm zatrudniających co najmniej 10 osób.

"Polska dla wielu firm zrobiła się za mała"

Morawiecki powiedział również, że 30 lat temu, gdy zaczynała się polska transformacja i powstawała nowa gospodarka, to brakowało polskich firm i polskiego kapitału. - Takie firmy jak ta to znakomity przykład, jak zdobywać nowe rynki. I dzięki inwestowaniu w takie firmy Polska dla wielu firm zrobiła się za mała. Dane o rekordowym eksporcie w marcu - 110 mld zł - napawają radością - powiedział premier, nawiązując do firmy SKB Drive Tech w Radomsku.

Więcej o: