Budżet państwa z nadwyżką. Mateusz Morawiecki: po czerwcu wyniosła 25 mld zł

Nadwyżka budżetu państwa po czerwcu wyniosła ponad 25 mld zł. Rządowa pomoc dla firm przekroczyła 200 mld złotych - ogłosił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo Leszczyna: Pieniądze unijne po prostu Polsce się należą

- Naprawa finansów publicznych doprowadziła do tego, że mamy nadwyżkę w budżecie przekraczającą 25 mld złotych - powiedział premier podczas wizyty w firmie SKB Drive Tech w Radomsku.

Jarosław Kaczyński, Elżbieta Witek Ekonomista po wypowiedzi Witek: 500 plus jest z podatków

25 mld zł nadwyżki w budżecie państwa

- Chcę przekazać bardzo dobre informacje dotyczące budżetu. Ta naprawa finansów publicznych, trzeba powiedzieć - niestety po naszych niefrasobliwych poprzednikach - doprowadziła do tego, że po czerwcu, na półrocze mamy nadwyżkę w budżecie przekraczającą 25 miliardów złotych. Jednocześnie też z dumą chcę powiedzieć, że przekroczyliśmy już 200 miliardów złotych na pomoc dla firm w covidzie - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Premier chwalił najnowsze dane podane przez Główny Urząd Statystyczny. Wynika z nich, że przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło o 9,8 proc. w ujęciu rocznym. Według szefa rządu to jeden z najwyższych wzrostów od wielu lat. Przeciętne zatrudnienie wzrosło w czerwcu o 2,8 proc., licząc rok do roku. Opublikowane dane dotyczą sektora przedsiębiorstw, czyli firm zatrudniających co najmniej 10 osób.

gotówka GUS: Pensje Polaków w górę o blisko 10 proc. Jest coraz bliżej 6 tys. zł

"Polska dla wielu firm zrobiła się za mała"

Morawiecki powiedział również, że 30 lat temu, gdy zaczynała się polska transformacja i powstawała nowa gospodarka, to brakowało polskich firm i polskiego kapitału. - Takie firmy jak ta to znakomity przykład, jak zdobywać nowe rynki. I dzięki inwestowaniu w takie firmy Polska dla wielu firm zrobiła się za mała. Dane o rekordowym eksporcie w marcu - 110 mld zł - napawają radością - powiedział premier, nawiązując do firmy SKB Drive Tech w Radomsku.

Więcej o: