Policja ostrzega przed nowym oszustwem. W metodzie "na psa" można stracić dostęp do konta na Facebooku

CERT Polska ostrzega przed najnowszym sposobem oszustów na wyłudzenie pieniędzy. Tym razem należy uważać na informacje publikowane za pośrednictwem Facebooka, które dotyczą rzekomo potrąconego psa. Oszuści, prosząc o pomoc w identyfikacji sprawcy, zachęcają użytkowników do kliknięcia w link, a następnie przejmują konta, które mogą zostać wykorzystane do oszustw finansowych np. na BLIK.

"Wchodziłeś na strony z informacjami na temat rzekomo potrąconego psa? Uważaj, możesz utracić dostęp do swojego konta w serwisie Facebook" - ostrzega CERT Polska.

Zobacz wideo Wpadł na oszustwie, choć oficjalnie zmarł już rok temu. Trafił do aresztu

Oszustwa "na psa". Jak nie dać się nabrać?

Przedstawiciele CERT poinformowali, że od dłuższego czasu obserwują najnowszy sposób na oszustwo - tym razem "na psa", którego celem jest przejęcie kont na Facebooku. "Główny schemat pozostaje bez zmian od miesięcy. Przestępcy, wykorzystując przejęte lub fałszywe konta w serwisie Facebook, na różnych grupach publikują wpisy z sensacyjnymi informacjami, co ma zachęcić czytelnika do wejścia w załączony link. Treść publikowanych postów oraz używane zdjęcie są od miesiąca identyczne. Motywem przewodnim jest fałszywa wiadomość o potrąceniu psa oraz prośba o pomoc w identyfikacji sprawcy" - podaje CERT.

"Na szkodliwej stronie umieszczony jest fałszywy panel logowania do serwisu Facebook, którego celem jest wyłudzenie danych logowania do konta potencjalnej ofiary. W ten sposób przejęte konta mogą być następnie wykorzystane do dalszego publikowania fałszywych wpisów lub wyłudzania środków finansowych" - wyjaśniają przedstawiciele CERT na Facebooku.

Oszustwo na Facebooku. Co robić w przypadku podania swoich danych?

Jeśli podamy swoje dane do logowania na fałszywym panelu Facebook, należy jak najszybciej zmienić hasło oraz włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Następnie trzeba wylogować się ze wszystkich urządzeń i sprawdzić, czy do konta na Facebooku nie podpięto nieznanych aplikacji.

Należy pamiętać, że oszuści wymyślają coraz to nowsze sposoby na wyłudzenie pieniędzy. Należy mieć się na baczności i w żadnym wypadku nie przekazywać nikomu danych do logowania i numeru karty bankowej. Oszuści bardzo często decydują się na wyłudzenie kodu BLIK za pomocą Messengera, kiedy to piszą do znajomych osoby, której wcześniej przejęli konto z prośbą o pożyczkę właśnie za pomocą tej opcji.

CERT Polska zachęca wszystkie osoby, które otrzymały podejrzane wiadomości, do zgłaszania ich na stronie incydent.cert.pl.

Więcej o: