12 tysięcy na dziecko. Dla kogo 1000 plus, a dla kogo 400 plus? Co z samotnymi rodzicami?

W przyszłym roku ruszy nowy program demograficzny. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko. Jakie są zasady programu? Kto skorzysta z tzw. 1000 plus, a dla kogo będzie 400 plus? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo Borys: Największym zagrożeniem społeczno-gospodarczym w tym stuleciu jest demografia

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest elementem Polskiego Ładu. Rozwiązanie to ma m.in. złagodzić niekorzystne trendy demograficzne Polski. Program ma ruszyć już od stycznia 2022 roku, a 22 lipca projekt ustawy trafił do konsultacji społecznych.

Emerytura (zdjęcie ilustracyjne)Polacy będą mieć głodowe emerytury. Media wyliczyły: 160 zł po 17 latach pracy

12 tysięcy złotych na dziecko. 1000 plus a 400 plus

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli tzw. 1000 plus, to 12 tysięcy złotych na każde drugie i kolejne dziecko. Nowe świadczenie ma przysługiwać rodzicom dzieci w wieku między 12. a 36. miesiącem życia. Pieniądze będą mogły być wypłacane na dwa sposoby - rodzice będą otrzymywać po 1 tys. zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł miesięcznie przez okres 24 miesięcy i sami będą mogli podjąć decyzję w tej kwestii.

Istnieje jednak pewien wyjątek od tej zasady - samotne matki lub rodzice żyjący bez ślubu, lub w separacji będą mieli wypłacane po 500 zł miesięcznie - podaje "Rzeczpospolita". Świadczenie ma przysługiwać bez względu na dochód rodziny.

Jednak 1000 plus to nie wszystko. Rząd zapowiadał, że w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego może również uruchomić tzw. 400 plus. Komu będzie przysługiwać? Z zapowiedzi wynika, że nowym świadczeniem mają zostać objęte dzieci, które nie korzystają z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (dzieci pierwsze oraz jedynacy). 400 plus to dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym czy u dziennego opiekuna, a pieniądze miałyby być przekazywane bezpośrednio do placówki oświatowej.

Emerytury czerwcowe. Nawet 124 tys. osób mogą zyskać wyższe świadczeniaEmerytury czerwcowe. Nawet 124 tys. osób mogą zyskać wyższe świadczenia

12 tysięcy złotych na dziecko. Świadczenie na wniosek elektroniczny

Przyznawaniem i wypłatą 12 tysięcy złotych na dziecko ma zajmować się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rząd szacuje, że już w pierwszym roku obowiązywania programu, wsparciem zostanie objętych około 410 tys. dzieci. 1000 plus ma uzupełniać dotychczasowy program 500 plus. Przypominamy, że wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy mają być składane wyłącznie drogą elektroniczną.

Więcej o: