Dobry Start. Z programu wyprawka 300 plus wypłacono już 60 mln złotych. Jak złożyć wniosek?

Jak poinformował ZUS, urzędnicy wypłacili rodzicom już ponad 60 mln zł z programu wyprawka 300 plus. Urząd szacuje, że wsparcie obejmie ponad 200 tys. dzieci.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał już ponad 60 mln zł w ramach programu wyprawka 300 plus

Przy obsłudze świadczenia postawiliśmy na elektronizację i automatyzację. Dzięki temu mogliśmy maksymalnie odciążyć pracowników ZUS. Przy obsłudze programu pracuje stosunkowo niewiele osób 

- mówiła Uścińska. 

Zobacz wideo Kiedy i gdzie składać wniosek o 300+?

Miliony złotych na wyprawki szkolne

Przed weekendem Zakład Ubezpieczeń Społecznych powiadomił, że 22 lipca rozpoczął wypłatę pierwszych środków z programu "Dobry Start". ZUS w ramach pierwszej transzy przelał 30 mln zł na konta rodziców i opiekunów, którzy złożyli wniosek na początku lipca. 

W zeszłym tygodniu ZUS poinformował, że do programu "Dobry Start" napłynęło ponad 1,4 mln wniosków. Rodzice i opiekunowie zgłosili przeszło 2 mln dzieci.

300 plus. Wnioski od tego roku tylko drogą elektroniczną

ZUS przypomina, że w tym roku wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną, obsługą programu zajmuje się ZUS, a środki wypłacane są wyłącznie na rachunki bankowe. Taka zmiana ma na celu ograniczenie kosztów związanych z obsługą wniosków. Dzięki temu budżet państwa w ciągu najbliższych 10 lat zaoszczędzi około 488 mln złotych.

Świadczenie w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24. w przypadku osób z niepełnosprawnościami. Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczące się na uczelni wyższej, czyli studentów. Wnioski można składać do 30 listopada za pośrednictwem bankowości elektronicznej, portalu emp@tia oraz platformy PUE ZUS.

Więcej o: