"Dobry Start", czyli 300 plus. ZUS ruszył z pierwszymi wypłatami pieniędzy. Przelał 30 mln zł

ZUS wypłacił pierwsze 30 mln zł dla 100 tys. dzieci w ramach programu "Dobry Start". Wnioski można składać od 1 lipca wyłącznie drogą elektroniczną.
Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

1 lipca ruszył nabór do tegorocznej edycji programu "Dobry Start". Wnioski o tzw. 300 plus można składać wyłącznie online poprzez bankowość elektroniczną, portal Emp@tia lub PUE ZUS, a świadczenie jest wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Bon turystyczny można wykorzystać na wakacje w Polsce (zdjęcie ilustracyjne) Polacy chętnie korzystają z bonów turystycznych. Aktywowało je 2,4 mln osób

"Dobry Start". ZUS zaczął wypłacać świadczenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych powiadomił, że 22 lipca rozpoczął wypłatę pierwszych środków z programu "Dobry Start". ZUS w ramach pierwszej transzy przelał 30 mln zł na konta rodziców i opiekunów, którzy złożyli wniosek na początku lipca. Pieniądze trafią do 100 tys. dzieci. Zakład szacuje, że do końca tego tygodnia wypłaci 52 mln zł. Do programu "Dobry Start" napłynęło już ponad 1,4 mln wniosków. Rodzice i opiekunowie zgłosili przeszło 2 mln dzieci.

- Maksymalnie zautomatyzowaliśmy obsługę wniosków w ramach programu. Dzięki temu obecnie pracuje przy nim niewielka liczba pracowników ZUS. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach, np. w przypadku postępowań wyjaśniających, potrzebne będą dodatkowe ręce do pracy. To będzie jednak nieduża skala, bowiem składanie wniosków drogą elektroniczną pozwala uniknąć wielu błędów, które przydarzały się w poprzednich latach - powiedziała w rozmowie z PAP prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Sejm. Zdjęcie ilustracyjne Witek o tym, co 'daje' rząd. Polacy orzekli, skąd jest kasa na 500 plus

"Dobry Start". Dla kogo 300 zł na dziecko?

W ramach programu "Dobry Start" wszyscy rodzice, bez względu na dochody, mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów i akcesoriów szkolnych dla dziecka. Świadczenie przysługuje wszystkim dzieciom, które uczą się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych do ukończenia 20. lub do 24. roku życia w przypadku osób z niepełnosprawnościami. Wnioski o tzw. 300 plus można składać do końca listopada.

Więcej o: