Mikołaj Kopernik trafi na banknot 20 zł. To nie wszystko, co na 2022 r. zapowiada NBP

W listopadzie 2022 r. ukaże się banknot o nominale 20 zł, na którym zobaczymy słynnego astronoma z Torunia. Za to już w marcu w ręce kolekcjonerów zostaną oddane monety z wynalazcą lampy naftowej - Ignacym Łukasiewiczem.

Narodowy Bank Polski poinformował o opublikowaniu planu emisji przedmiotów kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2022 r. Od nowego roku NBP planuje emisję 21 kolekcji tematycznych. Kontynuowana będzie popularna seria "Wielcy polscy ekonomiści".

Zobacz wideo Czy banknot o nominale 1000 zł wejdzie do użytku?

Kolekcjonerskie monety NBP na 2022 r. Seria z wielkimi polskimi ekonomistami i z olimpijczykami z Pekinu

W styczniu przyszłego roku do sprzedaży trafią monety o nominalnej wartości 200 zł oraz 10 zł, które upamiętnią polskich olimpijczyków z Pekinu. Następnie w marcu, z okazji 200. rocznicy urodziny Ignacego Łukasiewicza, numizmatycy będą mogli zakupić okolicznościową monetę. 

Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monety kolekcjonerskie. Złote 100 zł i srebrne 50 zł NBP wprowadzi do obiegu monety kolekcjonerskie. Złote 100 zł i srebrne 50 zł

Także na wiosnę (w kwietniu) wyemitowane zostaną monety o wartości nominalnej 10 zł poświęcone Władysławowi Grabskiemu (minister skarbu oraz dwukrotny premier II Rzeczypospolitej, autor reformy walutowej mającej na celu zwalczanie hiperinflacji), a także profesorom ekonomii Leonowi Biegeleisenowi i Janowi Lewińskiemu. Jesienią do obiegu trafią monety z wizerunkami Władysława Zawadzkiego (były minister skarbu) i Michała Kaleckiego (profesor Zakładu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk). 

Srebrne monety kolekcjonerskie. "Polskie banknoty obiegowe" i "Wielkie aktorki"

Na maj planowana jest emisja srebrnych monet kolekcjonerskich w zestawach - "Polskie banknoty obiegowe". To drugi komplet monet poświęcony współczesnym polskim pieniądzom wybitym w kruszcu szlachetnym. Pierwszy został przygotowany w 2019 r. - zawierał złote i srebrne monety kolekcjonerskie "100 lat złotego".

W październiku natomiast wyemitowana zostanie moneta o wartości nominalnej 20 zł z serii "Wielkie aktorki", na której zostanie upamiętniona Wanda Siemaszkowa. 

Banknot z Mikołajem Kopernikiem. 20 zł. Emisja w listopadzie 2022 r.

W listopadzie planowana jest emisja banknotu o nominale 20 zł z wizerunkiem Mikołaja Kopernika – wybitnego polskiego astronoma i ekonomisty, autora traktatu "Monetae cudendae ratio" ("O sposobie bicia monety").

Donald Trump Trump zostanie upamiętniony na monecie w związku z "pokonaniem" koronawirusa

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP - w tym kolekcjonerskie - są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. "Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją" - poinformował Bank. 

Więcej o: