Pracodawcy będą mogli sprawdzić, kto się zaszczepił na COVID? Wiceminister: Pracujemy nad przepisami

- My nad tym w tej chwili pracujemy, by była taka możliwość, aby pracodawcy mogli mieć dostęp do tej listy osób, które pracują w ich zakładzie pracy, którzy są zaszczepieni - stwierdził Waldemar Kraska, minister zdrowia. Eksperci ostrzegają przed wzrostem zachorowań na COVID-19.

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, poinformował, że trwają prace nad przepisami, które umożliwią wgląd pracodawcy do karty szczepień pracownika. Regulacji mają domagać się głównie przedsiębiorcy, którzy obawiają się czwartej fali COVID-19

Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Pracodawca dowie się, kto się zaszczepił przeciwko COVID-19? "To by usprawniło pracę"

- My nad tym w tej chwili pracujemy, by była taka możliwość, aby pracodawcy mogli mieć dostęp do tej listy osób, które pracują w ich zakładzie pracy, którzy są zaszczepieni. Myślę, że to by usprawniło pracę i ta praca w tym zakładzie stałaby się bardziej bezpieczna, ponieważ nie zawsze jest możliwość zachowania dystansu czy pracy w maseczkach - stwierdził Waldemar Kraska cytowany przez TVP Info

Osoby, które np. nie poddały się szczepieniu przeciwko COVID-19 będą mogły być przesunięte na inne stanowisko. - Największą bronią, którą posiadamy, są szczepienia - argumentował przedstawiciel resortu zdrowia. 

Zdaniem Kraski prace nad przepisami trwają z uwagi na wnioski właścicieli firm. - Ja się nie dziwię pracodawcom, którzy do nas też kierują takie dezyderaty, że oni chcą mieć wgląd w to, które osoby są zaszczepione - stwierdził. 

W ostatnim miesiącu nowe zakażenia koronawirusem łapali najczęściej ludzie z najmniej wyszczepionych grup wiekowych To młodzi spychają nas w przepaść ws. szczepień. Dane są jednoznaczne

COVID-19 znów zacznie straszyć? Blisko 200 nowych przypadków

W piątek Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane dotyczące liczby zakażeń i ofiar śmiertelnych koronawirusa w Polsce. SARS-CoV-2 wykryto u kolejnych 196 osób, a z powodu COVID-19 zmarło sześć osób. 

Dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańskardynator oddziału w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, w rozmowie z Gazeta.pl wyjaśnia, że dalszy wzrost zachorowań na COVID-19 jest możliwy. - Większa liczba zachorowań, jak się spodziewamy i jak prognozują epidemiolodzy, nadejdzie w drugiej połowie sierpnia - stwiedza. 

Zdaniem ekspertki za wzrost liczby przypadków odpowiedzialne będą głównie turystyczne wyjazdy Polaków. - Ludzie, którzy przebywają w krajach wysokiego ryzyka, tam, gdzie obecnie przybywa zakażeń, wrócą z wakacji. Potem nastąpi okres wylęgania się wirusa. I dlatego możemy się spodziewać, że większa fala zachorowań zacznie się w połowie sierpnia - wyjaśniła ekspertka. 

14 Posiedzenie Sejmu IX kadencji "Rz": Co z aferą respiratorową? Rządzących chroni specjalny przepis

Więcej o: