ZUS wypłacił do tej pory 725 mln zł w ramach "Dobrego startu". Jak złożyć wniosek o 300 plus?

725 milionów złotych trafiło dotychczas na konta rodziców i opiekunów w ramach programu "Dobry start". Wypłacone dotychczas świadczenia obejmują ponad 3 miliony dzieci - poinformował rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. Wyjaśniamy, jak złożyć wniosek o wyprawkę 300 plus.

300 plus jest już przyznawane kolejny rok. To zwyczajowa nazwa dla programu "Dobry start". W jego ramach rodzice dzieci w wieku szkolnym otrzymują wyprawkę w wysokości 300 zł na początek roku szkolnego. Dotychczas na konta rodziców i opiekunów trafiło 725 milionów złotych.

Zobacz wideo Kiedy i gdzie składać wniosek o 300 plus?

Jak złożyć wniosek o wsparcie z programu "Dobry start"?

Od 1 lipca tego roku można składać wnioski o 300 plus z programu "Dobry start". W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o to świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną - za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Pieniądze z programu są wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Od 1 lipca, czyli od uruchomienia naboru wniosków o świadczenie "Dobry start", rodzice i opiekunowie uczących się dzieci złożyli około 2,3 miliona wniosków.

Wnioski są przyjmowane do 30 listopada 2021 roku. Warto jednak zrobić to wcześniej. Jeśli zdecydujemy się złożyć wniosek do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. Przekroczenie tego terminu oznacza, że środki z 300 plus trafią na konto dopiero po 2 miesiącach od złożenia wniosku. 

300 plus - dla kogo?

Program "Dobry start" to 300 złotych jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. W ramach programu ZUS wypłaca świadczenie w wysokości 300 złotych - raz w roku - na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Więcej o: