W rozmowie z Polską Agencją Prasową prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał już niemal 240 mln zł w ramach programu "Dobry Start".
Przy realizacji programu "Dobry start" również stawiamy na elektronizację oraz automatyzację. Pozwala to m.in. na odciążenie pracowników ZUS i na sprawną obsługę wniosków i wypłatę pieniędzy
- powiedziała Uścińska.
Nabór wniosków do tegorocznej edycji programu "Dobry Start" ruszył 1 lipca. Wnioski o tzw. 300 plus można składać wyłącznie online poprzez bankowość elektroniczną, portal Emp@tia lub PUE ZUS, a świadczenie jest wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy. Taka zmiana ma na celu ograniczenie kosztów związanych z obsługą wniosków. Dzięki temu budżet państwa w ciągu najbliższych 10 lat zaoszczędzi około 488 mln złotych.
Jak powiadomił ZUS na oficjalnym koncie na Twitterze, urzędnicy przyjęli dotychczas 1,7 mln wniosków o świadczenie "Dobry Start" dla 2,4 mln dzieci.
W ramach programu "Dobry Start" wszyscy rodzice (ale też opiekunowie faktyczni i prawni, rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorzy regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych), bez względu na dochody, mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów i akcesoriów szkolnych dla dziecka.
Świadczenie przysługuje wszystkim dzieciom, które uczą się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych do ukończenia 20. lub do 24. roku życia w przypadku osób z niepełnosprawnościami. Wnioski o tzw. 300 plus można składać do końca listopada. Dokumenty o 300 plus składamy wyłącznie przez internet.