Tusk pyta Kaczyńskiego: Czy jest prawdą, że uzgodniliście kontrakt na energię z rosyjskiej elektrowni atomowej?

- Czy prawdą jest, że rząd polski zdecydował się na taką dramatycznie złą decyzję, która podważy bezpieczeństwo energetyczne Polski na dziesięciolecia? - zapytał Donald Tusk. Chodzi o elektrownię atomową, która ma powstać w Kaliningradzie.
Zobacz wideo Donald Tusk o "ataku" na polskie kobiety (Rada Krajowa PO, 10 sierpnia)

Donald Tusk spotkał się we wtorek z mieszkańcami Gołdapi w ramach akcji "Kierunek Przyszłość". Przewodniczący Platformy Obywatelskiej nawiązał między innymi do elektrowni atomowej, która ma powstać w Kaliningradzie - 100 km w linii prostej od Gołdapi.

Donald TuskTusk w Gołdapi: Czy nie naplują nam w twarz i nie zrobią reasumpcji wyborów?

Tusk: Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo Polski

- Czy jest prawdą, że polski rząd uzgodnił ze stroną rosyjską, z premierem węgierskim Orbanem i z jakimiś polskimi inwestorami, że Polska nie tylko akceptuje powstanie rosyjskiej elektrowni jądrowej, ale podpisze też długoterminowy, wieloletni kontrakt na energię elektryczną z rosyjskiej elektrowni atomowej? - pytał.

Donald Tusk tłumaczył, że chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo Polski. - Przez długie lata (...) była zgoda, żeby za żadne skarby nie uzależnić się od rosyjskiego prądu. Dzisiaj słyszymy, że de facto taka zgoda, decyzja wstępna zapadła. I to pytanie, które zadaję dzisiaj w Gołdapi, ono musi dotrzeć do dzisiejszych decydentów i musimy wspólnie żądać precyzyjnej, jasnej odpowiedzi. Czy prawdą jest, że rząd polski zdecydował się na taką dramatycznie złą, strategiczną decyzję, która podważy bezpieczeństwo energetyczne Polski na dziesięciolecia? - powiedział.

Elektrownia atomowa, Belgia (zdjęcie ilustracyjne)Nieoficjalnie: Solorz-Żak i Orban chcą elektrowni jądrowej w Rosji

Polska uzależni się od prądu z Rosji?

Jak pisaliśmy w Gazeta.pl, Zygmunt Solorz-Żak i premier Węgier Viktor Orban chcą wspólnymi siłami zbudować elektrownię jądrową w Kaliningradzie i przekonać polski rząd do budowy mostu energetycznego. Firma ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin), która należy do miliardera Zygmunta Solorza-Żaka i posiada elektrownie w Polsce, jest zainteresowana kupnem części udziałów w projekcie Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej, którego właścicielem jest rosyjski Rosatom - podaje Tomaszewski. Partnerem ZE PAK ma być firma MVM, która jest największym producentem energii na Węgrzech i właścicielem elektrowni jądrowej Paks.

Według nieoficjalnych ustaleń eksperta Polityki Insight -  Roberta Tomaszewskiego temat budowy łącznika energetycznego z Kaliningradem i kupna udziałów Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej (BEJ) przez ZE PAK i MVM miał być omawiany przez Solorza z premierem Morawieckim i ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Więcej o: