Polska skorzysta z atomówki w Rosji? Nieoficjalnie: Solorz-Żak miał rozmawiać z Morawieckim i Sasinem

Zygmunt Solorz-Żak i premier Węgier Viktor Orban chcą wspólnymi siłami zbudować elektrownię jądrową w Kaliningradzie i przekonać polski rząd do budowy mostu energetycznego - donosi Robert Tomaszewski z Polityki Insight.
Zobacz wideo Elektrownia jądrowa w Polsce? Mucha: Jesteśmy bardzo sceptyczni

Firma ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin), która należy do miliardera Zygmunta Solorza-Żaka i posiada elektrownie w Polsce, jest zainteresowana kupnem części udziałów w projekcie Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej, którego właścicielem jest rosyjski Rosatom - podaje Tomaszewski. Partnerem ZE PAK ma być firma MVM, która jest największym producentem energii na Węgrzech i właścicielem elektrowni jądrowej Paks.

Polityka Insight: Solorz-Żak miał rozmawiać z Morawieckim i Sasinem

Według nieoficjalnych ustaleń eksperta Polityki Insight temat budowy łącznika energetycznego z Kaliningradem i kupna udziałów Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej (BEJ) przez ZE PAK i MVM miał być omawiany przez Solorza z premierem Morawieckim i ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem.

Głównym argumentem za realizacją mostu i BEJ jest przyspieszająca transformacja energetyczna, która w najbliższych latach wymusi wyłączenie większości polskich elektrowni na węgiel, zwiększając zapotrzebowanie na import energii

- informuje Tomaszewski na Twitterze.

Polska wróci do projektu Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej?

Bałtycka Elektrownia Jądrowa to siłownia, której budowę w obwodzie kaliningradzkim Rosja zaproponowała w 2008 r. Dwa lata później, ówczesny premier Władimir Putin wydał rozporządzenie o rozpoczęciu budowy. Obiekt miał powstać nad Niemnem w pobliżu granicy z Litwą. Elektrownia miała posiadać dwa bloki energetyczne o mocy po 1150 MW każdy. Budowę pierwszego bloku elektrowni jądrowej zaplanowano na lata 2010-2025, zaś drugiego - na okres 2012-2027.

Zgodnie z planami, dwie trzecie wytwarzanego w niej prądu Rosja miała eksportować m.in. do Polski, Niemiec i na Litwę. Projekt został jednak wstrzymany w 2013 r. Powodem był brak zainteresowania importem energii przez Polskę i Litwę.

Więcej o: