Polski Ład. Premier przedstawił trzy filary dla samorządów. 8 mld zł dofinansowania

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił III filary Polskiego Ładu dla samorządów. Pierwszą z ustaw rząd przygotuje w ciągu dwóch tygodni.

Projekt będzie zakładał stabilizację z budżetu państwa przyszłorocznych wydatków bieżących w samorządach.

Pomoc wyniesie 8 miliardów złotych

- mówił podczas spotkania z samorządowcami w Kamieńcu Ząbkowickim na Dolnym Śląsku premier Mateusz Morawiecki. To pierwszy filar Polskiego Ładu dla samorządów. 

>>>Zobacz też: Gowin: Samorządy mogą stracić przez Polski Ład 145 mld zł. "Nawet Ministerstwo Finansów to dostrzega"

Pieniądze będą rozdzielane według logarytmu, który ma uwzględnić różnice dochodów pomiędzy samorządami bogatszymi i mniej zamożnymi.

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Polski Ład. Samorządy będą się rozliczać w nowy sposób

Drugim filarem jest stabilizacja dochodów samorządów. Mają zostać podzielone w taki sposób, "żeby w przewidywalny sposób wpadały do kasy budżetu gminy, budżetu powiatu, czy miasta".

Wprowadzone zostaną nowe mechanizmy w regułach fiskalnych oraz mechanizmy zaliczania inwestycji z udziałem środków unijnych. Ma to pozwolić na wzrost wydatków bieżących i inwestycyjnych.

Polski Ład ma oznaczać inwestycje dla samorządów

Trzecim filarem Polskiego Ładu dla samorządów będą subwencje inwestycyjne, przekazywanie co roku przez rząd. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że będzie to możliwe dzięki stabilnym finansom publicznym.

Szef rządu mówił również, że dzięki programowi Polski Ład dla samorządów ich dochody wzrosną w przyszłym roku o 4,6 procent. Przypomniał, że dzięki tarczom finansowym w ubiegłym roku nadwyżka w budżetach samorządowych wyniosła ponad 5,5 miliarda złotych, a pod koniec pierwszego półrocza tego roku sięgnęła 22 miliardów złotych.

Więcej o: