Protest rolników. Agrounia zapowiada blokady dróg w całej Polsce. Nawet 48-godzinne [LISTA]

Rolnicy zapowiadają blokady dróg krajowych w całym kraju. GDDKiA informuje, że we wtorek zablokowana będzie m.in. droga krajowa numer 12 w Serocku w województwie łódzkim oraz droga krajowa numer 97 w Rzeszowie. Protesty odbędą się również w środę.
Zobacz wideo Majcher: Marnowane jedzenie jako kraj byłoby na trzecim miejscu pod względem emisji gazów cieplarnianych

W Serocku odbędzie się 48-godzinna blokada drogi krajowej numer 12. Utrudnienia mają zacząć się jutro o godzinie 8:00 rano. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad radzi, aby unikać wjazdu na drogę między węzłami Tuszyn i Piotrków Trybunalski Północ. Policja wyznaczyła objazdy.

Natomiast o godzinie 9:00 ma się rozpocząć całodobowa blokada rolnicza drogi krajowej numer 97 w Rzeszowie od ronda Pobitno do ronda Jacka Kuronia. Jak pisze GDDKiA, w związku z protestem wjazd do stolicy Podkarpacia przez węzeł Rzeszów Wschód na autostradzie A4 będzie niemożliwy. Protest ma potrwać do środy do godziny 9:00.

Michał Kołodziejczak, lider AgrouniiAgrounia zapowiada blokady dróg na koniec sierpnia i "inwazję na Warszawę"

Agrounia zapowiada kolejne blokady dróg

O zbliżających się protestach rolników i blokadach polskich dróg mówił w zeszłym tygodniu Lider Agrounii Michał Kołodziejczak. Jak czytamy w serwisie AGROlajt, rolnicy zapowiadają:

  • 24-godzinną blokadę drogi krajowej numer 5 w Kołaczkowie w województwie kujawsko-pomorskim (start o 8:00 rano),
  • 48-godzinną blokadę drogi krajowej numer 19 w Radzyniu Podlaskim na wysokości skrzyżowania z drogą krajową numer 63 w kierunku Sławatycz (start o 8:00 rano) i 48-godzinną blokadę drogi krajowej numer 76 w Wólce Zastawskiej w województwie lubelskim (start o 8:00 rano),
  • 24-godzinną blokadę drogi krajowej numer 79 w Wawrzeńczycach w województwie małopolskim (start o 8:00 rano),
  • 48-godzinną blokadę drogi krajowej numer 11 w Nowym Mieście nad Wartą (start o 9:00 rano),
  • 24-godzinną blokadę skrzyżowania dróg krajowych numer 50 i 92 w Kuznocinie k. Sochaczewa w województwie mazowieckim (start o 10:00 rano),
  • przejazd traktorów przez drogę krajową numer 94 w Brzesku (start o 8:00 rano)

Natomiast w środę rolnicy zaplanowali:

  • blokadę ronda przy Bosmanie na skrzyżowaniu drogi krajowej numer 15 w Brodnicy w województwie kujawsko-pomorskim (od 9:00 do 20:00),
  • 24-godzinną blokadę drogi krajowej numer 11 w Rzetni w powiecie kępińskim (start o 9:00 rano),
  • blokadę przy zakładzie przetwórczym w Kozietułach (od 9:00 do 10:00), a później blokadę drogi krajowej numer 50 na wysokości Czaplinka (potrwa do czwartku do 9:00 rano),
  • przejazd traktorów drogą krajową numer 25 na odcinku Kalisz-Ostrów w miejscowości Ociąż (start o 9:30 rano).

Protest rolników na DK15Rolnicy zablokowali drogę. Morawiecki wezwał na pomoc szefa MSW

Czego domagają się rolnicy?

Organizatorzy zapowiadają, że celem protestów jest obrona krajowych producentów żywności, szczególnie hodowców trzody chlewnej, którzy ucierpieli z powodu epidemii ASF. Domagają się również spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim.

Rząd jest w trakcie wypracowywania szeregu ustaw, które będą miały na celu wsparcie rolnictwa w Polsce - stwierdził w ubiegłym tygodniu Morawiecki. Szef rządu mówił, że szczegóły Polskiego Ładu dla rolnictwa mają zostać ujawnione we wrześniu, a program wsparcia będzie się skupiał na powszechności ubezpieczeń dla rolników, na rekompensatach za skutki klęsk żywiołowych oraz na zapewnieniu rolnikom odpowiednich cen skupu żywności.

Więcej o: