Protest rolników. Agrounia zapowiada blokady dróg w całej Polsce. Nawet 48-godzinne [LISTA]

Rolnicy zapowiadają blokady dróg krajowych w całym kraju. GDDKiA informuje, że we wtorek zablokowana będzie m.in. droga krajowa numer 12 w Serocku w województwie łódzkim oraz droga krajowa numer 97 w Rzeszowie. Protesty odbędą się również w środę.
Zobacz wideo Majcher: Marnowane jedzenie jako kraj byłoby na trzecim miejscu pod względem emisji gazów cieplarnianych

W Serocku odbędzie się 48-godzinna blokada drogi krajowej numer 12. Utrudnienia mają zacząć się jutro o godzinie 8:00 rano. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad radzi, aby unikać wjazdu na drogę między węzłami Tuszyn i Piotrków Trybunalski Północ. Policja wyznaczyła objazdy.

Natomiast o godzinie 9:00 ma się rozpocząć całodobowa blokada rolnicza drogi krajowej numer 97 w Rzeszowie od ronda Pobitno do ronda Jacka Kuronia. Jak pisze GDDKiA, w związku z protestem wjazd do stolicy Podkarpacia przez węzeł Rzeszów Wschód na autostradzie A4 będzie niemożliwy. Protest ma potrwać do środy do godziny 9:00.

Agrounia zapowiada kolejne blokady dróg

O zbliżających się protestach rolników i blokadach polskich dróg mówił w zeszłym tygodniu Lider Agrounii Michał Kołodziejczak. Jak czytamy w serwisie AGROlajt, rolnicy zapowiadają:

  • 24-godzinną blokadę drogi krajowej numer 5 w Kołaczkowie w województwie kujawsko-pomorskim (start o 8:00 rano),
  • 48-godzinną blokadę drogi krajowej numer 19 w Radzyniu Podlaskim na wysokości skrzyżowania z drogą krajową numer 63 w kierunku Sławatycz (start o 8:00 rano) i 48-godzinną blokadę drogi krajowej numer 76 w Wólce Zastawskiej w województwie lubelskim (start o 8:00 rano),
  • 24-godzinną blokadę drogi krajowej numer 79 w Wawrzeńczycach w województwie małopolskim (start o 8:00 rano),
  • 48-godzinną blokadę drogi krajowej numer 11 w Nowym Mieście nad Wartą (start o 9:00 rano),
  • 24-godzinną blokadę skrzyżowania dróg krajowych numer 50 i 92 w Kuznocinie k. Sochaczewa w województwie mazowieckim (start o 10:00 rano),
  • przejazd traktorów przez drogę krajową numer 94 w Brzesku (start o 8:00 rano)

Natomiast w środę rolnicy zaplanowali:

  • blokadę ronda przy Bosmanie na skrzyżowaniu drogi krajowej numer 15 w Brodnicy w województwie kujawsko-pomorskim (od 9:00 do 20:00),
  • 24-godzinną blokadę drogi krajowej numer 11 w Rzetni w powiecie kępińskim (start o 9:00 rano),
  • blokadę przy zakładzie przetwórczym w Kozietułach (od 9:00 do 10:00), a później blokadę drogi krajowej numer 50 na wysokości Czaplinka (potrwa do czwartku do 9:00 rano),
  • przejazd traktorów drogą krajową numer 25 na odcinku Kalisz-Ostrów w miejscowości Ociąż (start o 9:30 rano).

Czego domagają się rolnicy?

Organizatorzy zapowiadają, że celem protestów jest obrona krajowych producentów żywności, szczególnie hodowców trzody chlewnej, którzy ucierpieli z powodu epidemii ASF. Domagają się również spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim.

Rząd jest w trakcie wypracowywania szeregu ustaw, które będą miały na celu wsparcie rolnictwa w Polsce - stwierdził w ubiegłym tygodniu Morawiecki. Szef rządu mówił, że szczegóły Polskiego Ładu dla rolnictwa mają zostać ujawnione we wrześniu, a program wsparcia będzie się skupiał na powszechności ubezpieczeń dla rolników, na rekompensatach za skutki klęsk żywiołowych oraz na zapewnieniu rolnikom odpowiednich cen skupu żywności.

Więcej o: