Rolnicy zablokowali drogę, chcą rozmawiać z premierem. A Morawiecki wezwał na pomoc szefa MSW

Rolnicy z Agrounii znów wyszli na drogi, które zablokowali na dobę w ramach protestu, chcą rozmawiać z premierem. Mateusz Morawiecki poinformował, że powstaje szereg "bardzo atrakcyjnych" projektów ustaw, które mają na celu wsparcie rolnictwa. Na rozmowy z protestującymi rolnikami się nie wybiera - chce, żeby zajął się nimi szef MSW.

Dziś rano rolnicy związani z Agrounią rozpoczęli blokadę drogi numer 15 w województwie warmińsko-mazurskim. Organizatorzy zapowiadają, że protest potrwa 24 godziny i deklarują, że ich celem jest obrona krajowych producentów żywności, szczególnie hodowców trzody chlewnej, którzy ucierpieli z powodu epidemii ASF (afrykańskiego pomoru świń). Domagają się również spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim.

Zobacz wideo Szadkowska: Setki milionów ludzi głodują, ale jedzenie nigdy nie było tak tanie

Protest rolników. Morawiecki: Rząd szykuje dla nich szereg ustaw

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd jest w trakcie wypracowywania szeregu ustaw, które będą miały na celu wsparcie rolnictwa w Polsce. 

Szef rządu dodał, że szczegóły Polskiego Ładu dla rolnictwa mają zostać ujawnione we wrześniu, a program wsparcia będzie się skupiał na powszechności ubezpieczeń dla rolników, na rekompensatach za skutki klęsk żywiołowych oraz na zapewnieniu rolnikom odpowiednich cen skupu żywności.

Premier określił zestaw ustaw dla rolnictwa jako bardzo atrakcyjny i przypomniał, że jednym z celów ma być skrócenie drogi między producentami żywności a konsumentami, dzięki czemu mają wzrosnąć dochody rolników.

Premier Morawiecki nie zgadza się na blokadę dróg

Po złożeniu mało konkretnych obietnic dla rolników, premier Morawiecki zapowiedział również reakcję na blokady dróg, które planuje organizować Agrounia (oprócz wtorkowej blokady drogi, Agrounia zapowiedziała kolejne, i 24- i 48-godzinne).

Natomiast na blokady dróg, które uniemożliwiają normalne życie mieszkańcom, oczywiście nie będziemy się godzić i będę prosił ministra spraw wewnętrznych o zdecydowaną reakcję

- dodał Mateusz Morawiecki.

>>> Zobacz też: Jest komentarz firmy, która wypożyczyła sprzęt rolniczy na spotkanie z premierem. "Prezentacja oferty"

Więcej o: