Inflacja najwyższa od 20 lat. Absurd? "Może być jeszcze drożej". Ekspert "Studia Biznes" ostrzega

Inflacja coraz mocniej straszy Polaków. Po dwudziestu latach historia zatacza koło i odczyt jednego z najważniejszych wskaźników ekonomicznych znów jest na poziomie niezbyt dobrych dla gospodarki lat dwutysięcznych. Jak chronić swoje pieniądze? W programie "Studio Biznes", który wraca na "antenę" Gazeta.pl po wakacyjnej przerwie, wyjaśnia to Marcin Iwuć, ekspert ds. finansów osobistych. W drugiej części programu gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych, wyjaśni, jak wielkim kosztem dla USA była misja w Afganistanie. W programie redakcja Moto.pl przetestuje też najnowszego jaguara. Sport.pl opowie o zarobkach paraolimpijczyków. Sprawdzimy też nowość, którą dla użytkowników komputerów przygotował Microsoft.

Inflacja w sierpniu osiągnęła wynik, którego nie spodziewali się nawet najbardziej pesymistyczni ekonomiści. W porównaniu z zeszłym rokiem ceny wzrosły bowiem o 5,4 proc. I o ile w lipcu inflacja była najwyższa od dekady, to wtorkowy odczyt wyrównał rekord sprzed 20 lat, bo pułap pięciu procent inflacja przebiła ostatni raz w roku 2001.

Inflacja to nie tylko bezpośrednie zagrożenie dla portfeli Polaków, szczególnie tych mniej zamożnych. Wzrost cen i utrata wartości pieniądza może bowiem mieć inną konsekwencję - wzrost stóp procentowych. A tę odczują już kredytobiorcy, którzy będą musieli odprowadzać wyższe raty. 

"Studio Biznes" o inflacji. "Może być jeszcze drożej"

Czy przed inflacją możemy się bronić? W programie "Studio Biznes" wyjaśni to Marcin Iwuć, ekspert ds. finansów osobistych, ekspert książki "Finansowa forteca". Według niego, chociaż obecna sytuacja może wyglądać na absurd, wkrótce może być jeszcze drożej. Eksperci przewidują bowiem, że inflacja może osiągnąć nawet 6 proc. 

Jak długo utrzyma się niebezpieczny dla pieniędzy Polaków wskaźnik, czy są sposoby, by ochronić pieniądze? Tego dowiemy się z rozmowy, którą przeprowadzi Łukasz Kijek, redaktor naczelny serwisów informacyjnych Gazeta.pl.

Afganistan kosztował fortunę. Stany Zjednoczone podliczyły rachunki

W drugiej części rozmowy gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych, wyjaśni, jak wielkim kosztem dla USA były Afganistan. Stany Zjednoczone, które z końcem sierpnia wycofały się z kraju, zajętego już przez Talibów, wpompowały w swoją misję miliardy.

Jaki jest rachunek zysków i strat? Co porzucenie "demokratyzacji" Afganistanu oznacza dla regionu i świata? Dowiemy się tego z rozmowy. 

"Studio Biznes" o technologii, motoryzacji i sporcie

W programie nie zabraknie też stałych punktów. Daniel Maikowski opowie o najnowszym systemie Microsoftu, którego miało nie być. Windows 11 wkrótce będzie bowiem dostępny dla wszystkich, chociaż gigant z Redmond deklarował, że "dziesiątka" jest jego ostatnim systemem. 

Redakcja Moto.pl przygotowała test drapieżnika szos. Jak na trasie sprawdza się 450-konny Jaguar F-Type? Wiemy już, że zniewala nie tylko wyglądem i przyspieszeniem. W segmencie sportowym porozmawiamy o pieniądzach, na jakie mogą liczyć olimpijczycy i paraolimpijczycy. Skąd bierze się rażąca dysproporcja pomiędzy tymi grupami sportowców?

"Studio Biznes" wraca po wakacyjnej przerwie. Emisja co środę o godz. 12.00. Zapraszamy do oglądania "na żywo". 

Więcej o: