Waloryzacja emerytur 2022. Inflacja a wysokość świadczeń - znana kwota najniższej emerytury

Jak inflacja przełoży się na waloryzację świadczeń emerytalnych? Jak zmieni się ich wysokość w przyszłym roku? Mówi się, że w 2022 wskaźnik waloryzacji ma być rekordowy.
Zobacz wideo

Waloryzacja ma za zadanie zachować realną wartość wypłacanych emerytur i rent w związku ze wzrostem cen towarów i usług. Kwota świadczenia zostaje pomnożona przez wskaźnik waloryzacji. Mówi się, że w przyszłym roku wskaźnik ten ma być rekordowy. 

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)Od 1 września emeryci i renciści dorobią mniej. Jak nie stracić świadczenia ZUS?

Sierpniowa inflacja najgorsza od 20 lat. Jak się przełoży na emerytury?

Świadczenia podlegają waloryzacji każdego roku - ma to miejsce w marcu. Przy wyliczaniu wskaźnika waloryzacji brany jest pod uwagę wzrost płac oraz inflacja.

Rząd w budżecie państwa zapisał, że waloryzacja emerytur w 2022 roku wyniesie 4,89 proc. Problem jednak w tym, że inflacja nieustannie rośnie - jak pisaliśmy, ta w sierpniu wzrosła aż do 5,4 proc. To najgorszy wynik od 20 lat. Ostatni raz, gdy wskaźnik przekroczył pięć proc., miał miejsce w 2001 roku.

"Rzeczpospolita" prognozuje natomiast, że do końca roku inflacja może osiągnąć okolice sześciu proc. Zanim więc rząd przyjmie budżet, wskaźnik waloryzacji może się jeszcze zmienić.

Emerytura stażowa (zdjęcie ilustracyjne)Emerytury stażowe. Od kiedy w Polsce? Trwa zbieranie podpisów pod projektem

Waloryzacja emerytur 2022. Ile wyniesie świadczenie

"Zakładając, że Ministerstwo Finansów ostrożnie szacuje waloryzację emerytur, to już śmiało można powiedzieć, że przekroczy ona pięć proc. Myślę, że może być w okolicy 105,5 proc. Najwyższa waloryzacja od wielu lat. Chociaż jej finalną wysokość poznamy na początku roku" - napisał na Twitterze Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Jak pisze Radio ZET, zakładając waloryzację na poziomie 5,4 proc. najniższe świadczenie, które w tym roku wynosi 1250,88 zł brutto, w roku 2022 wzrośnie do 1318,43 zł. Tymczasem rząd założył, że najniższa emerytura w przyszłym roku wyniesie 1312,05 zł.

Więcej o: