Inflacja w sierpniu wyniosła w Polsce 5,4 proc. - poinformował GUS, opierając się na szacunku flash. To najwyższy odczyt od 20 lat, ostatni raz wskaźnik przekroczył bowiem 5 proc. w 2001 roku. Dane, które opublikował GUS, okazały się gorsze od przewidywań ekonomistów, wedle których odczyt miał wynieść za sierpień 5,1 proc.
Inflacja CPI w sierpniu wzrosła do 5,4 proc. r/r z 5,0 proc. r/r w lipcu. Wzrost cen żywności przyspieszył do 3,9 proc. r/r z 3,1 proc. Utrzymuje się wysoka dynamika roczna cen paliw (28 proc. r/r) przy silnym efekcie niskiej bazy - piszą ekonomiści PKO BP.
Eksperci mBanku podkreślają, że sierpniowa inflacja jest wyższa od konsensusu (5,1/5,2 proc.). - Skąd to się wzięło? Przede wszystkim z niewielkiego spadku cen żywności (tylko -0,3 proc. m/m) w połączeniu z podwyżką cen gazu (energia +0,8 proc. m/m) i paliw (+1,8 proc. m/m. Inflacja bazowa przyspieszyła z 3,7 proc. do 3,9 proc. - piszą w swoim komentarzu.
Jak groźna dla portfela przeciętnego Kowalskiego jest inflacja? Jak wyjaśnia GUS na swojej stronie, inflacja to po prostu wzrost cen. "Obniża siłę nabywczą pieniądza, co oznacza, że przy niezmienionym dochodzie konsument jest w stanie kupić mniej towarów lub usług" - czytamy w komunikacie.
Odczyt inflacji powinien zostać potraktowany jako dzwonek alarmowy przez osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny. Wysokość wskaźnika może bowiem sprawić, że stopy procentowe, od których zależy wysokość raty, wzrosną.
Narodowy Bank Polski, którego prezes jest jednocześnie szefem Rady Polityki Pieniężnej, w listopadzie opublikuje prognozy dotyczące inflacji i PKB na rok 2022. Sierpniowy odczyt wskaźnika może być powodem mniej optymistycznych przewidywań. A te mogą skłonić członków Rady Polityki Pieniężnej, by stopy jednak podnieść.
Stopy procentowe mają związek z comiesięczną ratą za mieszkanie czy dom. "W przypadku kredytów zabezpieczonych hipotecznie o zmiennym oprocentowaniu, bank powinien Ci zaprezentować symulacje kosztów kredytu dla różnych poziomów stopy referencyjnej, m.in. 3, 5 i 10 proc. oraz dla aktualnego oprocentowania kredytu powiększonego o 4 punkty procentowe" - tłumaczy na swoich stronach KNF.
"W obecnym otoczeniu niskich lub wręcz ujemnych stóp procentowych bardzo ważna jest świadomość ryzyka stopy procentowej związanego z należnościami i zobowiązaniami finansowymi, w szczególności w przypadku zobowiązań kredytowych - możliwego wzrostu oprocentowania kredytów, skutkującego wzrostem rat kredytowych" - czytamy w komunikacie Komisji.