Unia wstrzymuje Krajowy Plan Odbudowy. "Mamy prawdziwy stan wyjątkowy w relacjach z UE"

- Bez Krajowego Planu Odbudowy Polski Ład to kompletna wydmuszka w inwestycjach - napisał dr Sławomir Dudek, główny ekonomista FOR. Komisja Europejska tymczasowo wstrzymała bowiem akceptację KPO. Powodem są działania Polski, które mogą podważać wyższość prawa unijnego nad polskim.
Zobacz wideo Wsiadamy na statek. Później już tylko ponton i dotrzemy do stacji badawczej UAM

Komisja Europejska ogłosiła, że tymczasowo wstrzymuje akceptację Krajowego Planu Odbudowy. Powodem decyzji jest kwestionowanie wyższości prawa europejskiego nad krajowym - przyznał w czwartek Paolo Gentiloni, komisarz UE ds. gospodarczych. 

Polska na razie nie dostanie pieniędzy na odbudowę po koronawirusie. Są komentarze

Decyzja KE wywołała reakcję polityków, komentatorów i ekonomistów. - Mamy prawdziwy stan wyjątkowy w relacjach z UE! Nie będzie miliardów euro z KPO bez realizacji orzeczeń TSUE i respektowania zasady pierwszeństwa unijnego prawa! To Morawiecki i Ziobro swoim uporem blokują pocovidową unijną pomoc dla polskich przedsiębiorstw i samorządów - pisze Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej.

Jej zdaniem decyzja KE, chociaż ma charakter tymczasowy, może oznaczać problemy z uzyskaniem pełnego finansowania dla Polski z UE. - Jeśli obecna władza nie wykona orzeczeń TSUE i nie wycofa się z kwestionowania prymatu prawa UE, to PiS i Ziobro będą bezpośrednio odpowiedzialni za utratę 770 mld zł z funduszy unijnych i gospodarczą katastrofę - napisała. 

- Stało się. UE wstrzymuje wypłaty środków dla Polski. To jest podsumowanie polityki J. Kaczyńskiego po 6 latach rządów - napisał Bartłomiej Sienkiewicz, minister spraw wewnętrznych i koordynator służb specjalnych w latach 2013-2014. 

Krajowy Plan Odbudowy łapie opóźnienie. Morawiecki nie dogadał się KEKrajowy Plan Odbudowy łapie opóźnienie. Morawiecki nie dogadał się KE

Solidarna Polska reaguje na decyzję KE

Wyraźny głos płynie też ze strony Solidarnej Polski, koalicjanta PiS. - Komisarz Gentiloni zapowiedział blokowanie Funduszu Odbudowy jeśli Polska nie ulegnie bezprawnemu szantażowi. Mam nadzieję, że to blef, ponieważ właśnie przed tym przestrzegała Solidarna Polska sprzeciwiając się ratyfikacji budżetu UE - napisał na Twitterze Sebastian Kaleta. - Inni dostają, my nie - podsumował. 

Ekonomista: Bez KPO nie ma Polskiego Ładu

Decyzję KE skomentował też dr Sławomir Dudek, główny ekonomista fundacji FOR. - Bez Krajowego Planu Odbudowy to i Polski Ład to kompletna wydmuszka w inwestycjach. Ostatnio główny ekonomista Ministerstwa Finansów wprost przyznał, że "ład" to ze środków unijnych. Choć rząd kluczy i manipuluje w tej sprawie - napisał na Twitterze. 

Studio BiznesStan wyjątkowy w Polsce. Gen. Skrzypczak: Podejrzewam, że wywiad polski wie więcej

Więcej o: