Powrót do szkoły. Ile rodzice wydają na korepetycje?

Ile kosztują korepetycje? Najmniej uczniowie zapłacą za korepetycje z nauczania początkowego, historii i malarstwa i rysunku. Ceny różnią się jednak w zależności od miejsca zamieszkania.

Korepetycje, pełnią coraz większą rolę w systemie edukacji w Polsce. Uczniowie decydują się na nie, aby utrwalić wiedzę, nadrobić zaległości, ale także bo marzą o dostaniu się na konkretne uczelnie czy kierunku. Często pojawia się jednak pytanie, ile takie lekcje kosztują? 

Zobacz wideo Cleo była słaba z fizyki. Znalazła sposób, jak podciągnąć sobie ocenę. Nietypowy

Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w "Raporcie z cen korepetycji 2021". Badanie przeprowadził serwis e-korepetycje.net. Analizie poddano 213189 ogłoszeń z 20 przedmiotów oraz z 30 największych miast w Polsce. Pod uwagę brano także ceny za zajęcia prowadzone online. 

W Warszawie najdrożej, a jak w innych miastach?

Najwięcej trzeba zapłacić za godzinę nauki matematyki wyższej - średnia w całej Polsce za godzinę wynosi 65,68 zł. Najwięcej zapłacą uczniowie z Warszawy, którzy za godzinę płacą aż 84,19 zł. Najmniej zajęcia z tego przedmiotu kosztują w Bielsko-Białej i Gorzowie Wielkopolskim - tylko 45 zł. Do najdroższych należą także lekcje informatyki (59,90 zł) oraz muzyki (57,63 zł). 

Lekcja religii. Zdjęcie ilustracyjne Ile kosztują lekcje religii? Prawie miliard zł na pensje dla katechetów

Największą rozpiętość cenową w zestawieniu poszczególnych miast widać w korepetycjach z języka włoskiego, gdzie różnica ta wynosi ponad 32 zł. Tylko 39,45 zł za godzinę z tego przedmiotu płaci się w Rzeszowie, a ponad 71 złotych w Gorzowie Wielkopolskim. - Taka różnica może wynikać z oczekiwań i wymogów stawianych w szkołach, ale także z tego, jakie uczelnie i kierunku wybierają uczniowie z danego miasta - przekonuje Magdalena Florczyk z serwisu e-korepetycje.net. - Dzięki analizie cen, uczniowie mogą łatwiej znaleźć korepetytora. Cena jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na wybór korepetytora. 

Lekcje online droższe niż stacjonarne 

Pod uwagę wzięto także ceny korepetycji, które odbywają się online. Cena zajęć online z każdego przedmiotu jest wyższa niż lekcji przeprowadzanych stacjonarnie. Widać to choćby na przykładzie języka niemieckiego. Średnia cen zajęć stacjonarnych w Polsce wynosi 46,82 zł, ale już za zajęcia online zapłacimy 56,16 zł. To prawie 10 zł różnicy na godzinie zajęć. - Pandemia sprawiła, że wiele zajęć pozalekcyjnych przeniosło się do Internetu. Zarówno uczniowie i korepetytorzy są coraz bardziej otwarci na taką formę - mówi Magdalena Florczyk. - Przed podjęciem decyzji odnośnie formy prowadzenia zajęć, trzeba jednak zastanowić się, czy niezależnie od ceny, taka forma nam odpowiada - dodaje.

Więcej o: