Podczas trwającego Forum Ekonomicznego w Karpaczu, premier Mateusz Morawiecki udzielił internetowego wideowywiadu "Super Expressowi". W czasie rozmowy szef rządu przekazał, że ustawy w ramach Polskiego Ładu zostaną przyjęte do listopada.
Ponieważ te zmiany dotykają systemu podatkowego, Polski Ład musi być przyjęty do końca listopada. I będzie przyjęty
- powiedział Morawiecki.
Morawiecki spytany o niezadowolenie samorządów z pakietu reform, odrzekł, że:
Uzgodniliśmy tryb rekompensat z tytułu ubytków w dochodach samorządowych, który jest dla ogromnej większości samorządów - tych które nie są motywowane politycznie - satysfakcjonujący.
Premier zapewniał również, że partia rządzącą ma w parlamencie większość, a wyborów przedterminowych nie będzie i dodał, że nie ma też planów rekonstrukcji rządu. Większość ta ma wystarczyć też do przyjęcia Polskiego Ładu. Premier nie ukrywał jednak, że liczy na poparcie Pawła Kukiza.
Oni są bardzo ideową grupą, która przedstawiła pewne propozycje programowe. (...) Z tą ideową grupą dogadaliśmy się i wierzę, że słowa obie strony dotrzymają
- stwierdził Morawiecki. Wśród propozycji posłów partii Kukiz'15, które uważa za bardzo dobre, premier wymienił sędziów pokoju, których wprowadzenie "znakomicie pomoże usprawnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości" oraz projekt posła Jarosława Sachajki o uruchamianiu targowisk lokalnych dla rolników.
W środę 8 września rząd przyjął pakiet ustaw w ramach Polskiego Ładu. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Wśród projektów ustaw, które będą dalej procedowane, znalazły się między te dotyczące systemu podatkowego, służby zdrowia i budownictwa mieszkaniowego.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd przyjął propozycję podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych. Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier powiedział, że na zmianach w systemie podatkowym może zyskać około 18 milionów Polaków.
Kwota wolna od podatku zostanie podniesiona od zarobków w wysokości 30 tysięcy złotych rocznie. Kilka lat temu były to trzy tysiące, a teraz 30 tysięcy. Dziesięciokrotnie wyższa kwota oznacza, że Polacy zaczną płacić podatki od wyższej kwoty niż obecnie
- mówił premier.
Jak powiedział Mateusz Morawiecki, oznacza to historyczną obniżkę podatków.
Około 90 procent wszystkich Polaków płacących podatki albo zyska na tej zmianie, albo będzie ona dla nich neutralna
- zaznaczył premier.
Premier podkreślił, że Polski Ład to systemowa zmiana, w wyniku której 16 i pół miliarda złotych zostanie w kieszeniach Polaków.
Szef rządu powiedział też, że rząd zadecydował o podniesieniu tzw. drugiego progu podatkowego z 85 tysięcy złotych do 120 tysięcy złotych.
Więcej podatku będą płacić zarabiający najwięcej. Nie będą mogli odliczać składek zdrowotnych od podatku. Dzięki temu będzie możliwe zwiększenie nakładów na służbę zdrowia.
Nasz plan jest jasny: sprawiedliwy system połączony z wielką inwestycją w służbę zdrowia. To jeden z najbardziej niedoinwestowanych obszarów w naszym kraju. Jeszcze pięć lat temu na służbę zdrowia trafiało około czterech i pół procent PKB, za dwa lata będzie to 6 procent, a za sześć lat - 7 procent
- mówił premier.
Rząd podczas środowego posiedzenia przyjął w ramach Polskiego Ładu projekty ustaw o mieszkalnictwie. Jedna z nich dotyczy kredytów bez wkładu własnego. "Skarb państwa gwarantuje wkład własny dla małżeństw. W przypadku urodzenia drugiego, trzeciego i kolejnych dzieci, dodatkowo jeszcze zobowiązuje się spłacić do stu tysięcy złotych kredytu. Dwadzieścia tysięcy w przypadku pojawienia się drugiego dziecka, sześćdziesiąt tysięcy w przypadku trzeciego dziecka i tak dalej" - mówił premier.
Projekt drugiej ustawy dotyczy uproszczenia procedur przy budowie domów o powierzchni do 70 metrów kwadratowych.
Nie będzie konieczności prowadzenia książki budowy, zatrudniania kierownika budowy, tylko na zgłoszenie. Bez konieczności uzyskania zezwolenia, w przypadku, gdzie jest plan zagospodarowania przestrzennego, a tam, gdzie go nie ma będzie bardzo szybka, uproszczona procedura do 21 dni na uzyskanie warunków zabudowy. Chcemy w ten sposób uwolnić energię Polaków, aby mogli przystąpić do realizacji własnych marzeń
- mówił Mateusz Morawiecki.
Rząd chce też wprowadzić podatek od dużych korporacji, które nie płacą podatku CIT.
To podatkowe fair play chcemy wprowadzić w ramach naszych rozwiązań
- podkreślił premier.
Samorządy nie muszą się obawiać utraty wpływów w związku z przewidzianym w Polskim Ładzie obniżeniu składek w podatkach dochodowych - zapewnił Generalny Inspektor Informacji Finansowej Sebastian Skuza. Dziś rząd przyjął pakiet projektów ustaw podatkowych związanych z Polskim Ładem.
Na wspólnej z premierem Mateuszem Morawieckim konferencji Sebastian Skuza wskazał na przygotowany przez rząd mechanizm wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego. Miałby się on opierać na dwóch filarach: doraźnym i docelowym.
Rozwiązania doraźne polegałyby na przekazaniu jeszcze w tym roku dodatkowej subwencji w wysokości ośmiu miliardów złotych dla jednostek samorządu. Kwota byłaby dzielona w odniesieniu do relacji PIT-u planowanych przez jednostki samorządu terytorialnego na rok 2022
- mówił Sebastian Skuza.
Rozwiązania docelowe zakładałyby przewidywane udziały w podatkach PIT i CIT, które byłyby przekazywane w 12 równych miesięcznych ratach. Innym mechanizmem miałaby być subwencja rozwojowa, która mogłaby służyć do bieżącego równoważenia budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Jej konstrukcja premiowałaby jednak te jednostki najbardziej nastawione na rozwój.
Część subwencji prorozwojowej byłaby przydzielana na podstawie aktywności inwestycyjnej danej jednostki samorządu, na przykład w odniesieniu do kwoty inwestycji na jednego mieszkańca albo procentowego przyrostu inwestycji z roku na rok
- mówił Generalny Inspektor Informacji Finansowej Sebastian Skuza.