Zmiany w 500 plus. W środę Sejm zadecyduje o przyszłości programu

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu - w środę 15 września izba niższa parlamentu pochyli się nad zmianami w programie Rodzina 500 Plus. Zmianie ma ulec forma składania wniosków o świadczenie.

Sejm zajmie się na najbliższym posiedzeniu zmianami w programie Rodzina 500 Plus. Jak wyjaśniała w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową minister rodziny Marlena Maląg, wnioski o świadczenie wychowawcze będzie można składać tylko przez internet. Samą obsługą programu zajmie się zaś ZUS a nie gminy.

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500 plus

Wnioski o 500 plus drogą elektroniczną

Minister Maląg zaznaczyła, iż elektroniczne składanie wniosków o wyprawkę szkolną z programu Dobry Start odbyło się sprawnie, bez problemów. Rodzice wykluczeni cyfrowo mogli otrzymać pomoc pracowników ZUS. Zakład podpisał też porozumienie z Pocztą Polską i tam również można było skorzystać z pomocy. - Podobnie będzie w przypadku 500 plus - zaznaczyła Maląg.

14. emerytura (zdjęcie ilustracyjne) 14. emerytura. Czy potrzebny jest wniosek do ZUS? Ile wyniesie "czternastka"?

Przez inflację program Rodzina 500 Plus traci na wartości. Według wyliczeń Money.pl program powinien zmienić nazwę na "434 Plus". Bo właśnie do takiej wartości obniżyła się siła nabywcza pieniędzy z programu w porównaniu z rokiem z 2016. Winna jest oczywiście inflacja. I jeśli weźmiemy pod uwagę wzrost cen samej tylko żywności, to z pięciuset złotych w kieszeniach Polaków zostaje jeszcze mniej, bo 410 zł - wyliczał portal. 

Pieniądze na nowy program socjalny

Jak poinformował minister Maląg, pieniądze zaoszczędzone na obsłudze programu będą przeznaczone na kolejne ułatwienia dla rodzin zawarte w Polskim Ładzie, jak chociażby Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Projekt ustawy o Kapitale Sejm rozpatrzy także na najbliższym posiedzeniu (15 września).

14. emerytura. Kiedy wypłata? (zdjęcie ilustracyjne) Wypłata czternastek już za dwa miesiące. Zostało mało czasu na złożenie wniosku

Przewiduje on między innymi, że rodzice dzieci w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia otrzymają 12 tysięcy złotych na drugie i każde kolejne dziecko. Sami zdecydują czy Kapitał chcą otrzymywać w wysokości 500 złotych przez okres 24 miesięcy, czy w wysokości 1000 złotych przez 12 miesięcy.

Więcej o: