Facebook, Messenger, WhatsApp i Instagram nie działają. Globalna awaria

Serwisy społecznościowe Facebook i Instagram oraz komunikatory Messenger i WhatsApp w poniedziałek po południu i wieczorem miały awarię. Użytkownicy z całego świata wskazywały na problemy w działaniu tych platform. Rano we wtorek 5 października serwisy już działały.
Zobacz wideo Ransomware to już prawdziwa plaga. Straty firm są liczone w miliardach dolarów [TOPtech]

W serwisie Downdetector.pl, na którym można obserwować przerwy w dostawie poszczególnych usług, w poniedziałek po godz. 17:30 użytkownicy Facebooka, Instagrama, Messengera i WhatsAppa zaczęli zgłaszać problemy. W krótkim czasie pojawiło się dziesiątki tysięcy zgłoszeń o awarii z całego świata.

Globalna awaria. Nie działają popularne serwisy społecznościowe

Według danych serwisu Down Detector z godziny 21:00, 54 proc. użytkowników Facebooka, którzy zgłosili awarię, ma problem ze stroną www, 24 proc. wskazało na problemy z działaniem aplikacji, a 22 proc. skarży się na brak połączenia z serwerem. Z kolei jeśli chodzi o Instagrama, 51 proc. zgłoszeń dotyczy aplikacji, 32 proc. połączenia z serwerem, a 17 proc. strony www.

Użytkownicy WhatsApp mają problem m.in. z wysyłaniem wiadomości (42 proc.). 35 proc. zgłoszeń dotyczy niedziałającej aplikacji, a 23 proc. wskazuje na brak połączenia z serwerem. Podobną awarię zgłaszają użytkownicy Messengera - 42 proc. osób informujących o awarii nie może wysyłać wiadomości, 37 proc. ma problemy z aplikacją, 21 proc. z serwerem.

Na chwilę obecną nie wiadomo, co jest przyczyną awarii i jak długo potrwa jej usuwanie. "Zdajemy sobie sprawę, że niektóre osoby mają problemy z dostępem do naszych aplikacji i produktów. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem normalności i przepraszamy za wszelkie niedogodności" - powiadomił Facebook - na Twitterze. 

Podobne komunikaty wydały pozostałe platformy. "Pracujemy nad jak najszybszym rozwiązaniem problemu i przepraszamy za niedogodności" - informuje Messenger na Twitterze. "Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy mają obecnie problemy z WhatsApp. Pracujemy nad tym, aby wszystko wróciło do normy i jak najszybciej opublikujemy aktualizację" - ogłosił WhatsApp, również na Twitterze.

Globalna awaria platform społecznościowych Facebook i Instagram oraz komunikatorów Messenger i WhatsApp wciąż utrzymywała się o 22:45 polskiego czasu. 

Aktualizacja: po północy z poniedziałku na wtorek funkcjonalność serwisów zaczęła wracać do normy. Rano w poniedziałek 5 października już działały. 

Więcej o: