Ceny paliw. Daniel Obajtek: Orlen robi wszystko, by podstawowe paliwa kosztowały poniżej 6 zł za litr

Ceny paliw są rekordowe wysokie. Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek powiedział podczas wizyty na Litwie, że jego koncern stara się utrzymać ceny podstawowych paliw poniżej 6 zł za litr.

Ceny energii rosną w zastraszającym tempie. W mijającym tygodniu na ten temat debatował Parlament Europejski. Problem jest widoczny również na stacjach benzynowych, gdzie Diesel i LPG notują rekordowo wysokie ceny. 

Zobacz wideo Ceny paliw wystrzeliły. Czy przekroczą 6 złotych za litr?

Ceny paliw biją rekordy. Jakie są prognozy?

Jak podaje portal e-petrol.pl, olej napędowy wyrównał rekord cenowy z 2012 roku. W ciągu zaledwie kilku dni diesel podrożał o 10 groszy i kosztuje już 5,79 zł. Jeszcze bardziej podrożał gaz. Za litr LPG zapłacić średnio 3,03 zł. To aż 16 groszy podwyżki w ciągu jednego tygodnia. To również najwyższa cena gazu od początku notowań e-petrol.pl. Tym samym wzrost cen gazu przekroczył przewidywania ekspertów aż o 7 groszy. Kolejne prognozy cen paliw pojawią się w piątek około 10.00. 

Stabilny poziom utrzymuje Pb95 oraz Pb98, za które trzeba średnio zapłacić odpowiedniego 5,85 zł/ i 5,99 zł/l. 

"Najniższe ceny paliw e-petrol.pl zanotował w Wielkopolsce. Natomiast Benzyna Pb95 z ceną 5,87 zł/l jest najdroższa w Małopolsce. Na Mazowszu najwięcej płaci się za Pb98 - 6,15 zł/l. Diesel kosztuje najwięcej na Podlasiu, gdzie jego litr jest oferowany średnio po 5,84 zł/l. Na Lubelszczyźnie, gdzie za litr LPG płaci się 3,07 zł/l, e-petrol.pl odnotował najwyższe ceny tego paliwa." - informuje portal.

Obajtek: staramy się utrzymać ceny podstawowych paliw poniżej 6 zł

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zadeklarował, że koncern robi wszystko, by na stacjach podstawowe paliwa kosztowały poniżej sześciu złotych za litr. Podczas wizyty na Litwie Daniel Obajtek powiedział dziennikarzom, że spółka nie wykorzystuje sytuacji związanej ze wzrostem cen paliw w Europie.

W interesie PKN nie jest wykorzystywanie sytuacji na rynku. Staramy się ją stabilizować poprzez dywersyfikację i optymalizację, by nasze działania doprowadziły do tego, by ceny na stacjach były stabilne

- powiedział.

Dodał, że podstawowe paliwa mają być dzięki temu poniżej sześciu złotych na litrze. Prezes dodał, że Orlen nie może sprzedawać paliw na marżach ujemnych, bo, w jego ocenie, zachwiałoby to pozycją i stabilnością firmy.

Więcej o: