Pod koniec września bezrobocie w Polsce było niższe niż miesiąc wcześniej. Według dzisiejszych danych GUS, stopa bezrobocia wyniosła 5,6 proc. wobec 5,8 proc. w sierpniu. Dzisiejszy odczyt jest zgodny z wcześniejszym szacunkiem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Na koniec września liczba zarejestrowanych bezrobotnych wniosła 934,7 tys. osób, podczas gdy miesiąc wcześniej było ich 960,8 tys., a zatem zmniejszyła się o 26,1 tys.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl
Jak oceniają eksperci Banku Pekao, spadku liczby bezrobotnych "nie można przypisać jedynie czynnikom sezonowym". "Pomaga dynamiczne ożywienie gospodarcze i utrzymujący się wysoki popyt na pracę" - tłumaczą ekonomiści.
Z kolei eksperci PKO BP zauważają korzystne trendy na rynku pracy. "Stopa jest już tylko o 0,5 p.proc. wyższa niż przed pandemią. Coroczna rewizja, podniosła historyczne odczyty, ale nie ma wpływu na korzystny obraz trendów na rynku pracy" - napisali w komentarzu na Twitterze.
Przypomnijmy, że w styczniu 2020 r. bezrobocie wyniosło 5,5 proc., a w marcu spadło nawet do 5,4 proc. Wszystko zepsuła jednak epidemia koronowirusa - w kwietniu 2020 r. stopa bezrobocia wyniosła już 5,8 proc, w maju 6,0, a od czerwca 6,1 proc.
W styczniu 2021 r. wskaźnik bezrobocia wzrósł do 6,5 proc. i utrzymał się na tym poziomie w kolejnym miesiącu. Od tego czasu obserwujemy spadek bezrobocia w Polsce. W marcu 2021 r., według danych GUS wskaźnik wyniósł 6,4 proc., w kwietniu 6,3 proc., a w maju 6,1 proc. Z kolei w czerwcu po raz pierwszy od wielu miesięcy osiągnął poziom poniżej 6 proc. (wyniósł dokładnie 5,9 proc.) i jak widać, wciąż kontynuuje spadek.