Glapiński znów o gotówce. "Mamy nieprzebrane ilości, pieniędzy nam nie zabraknie"

- Eliminacja gotówki byłaby działaniem sprzecznym ze społecznymi oczekiwaniami i sprzeczne z interesem publicznym - powiedział prezes NBP Adam Glapiński. Przypomniał, że w Polsce po wybuchu pandemii gwałtownie wzrósł popyt na gotówkę, ale "NBP go w pełni zaspokoił".

Prezes NBP Adam Glapiński wziął udział w VII Kongresie Obsługi Gotówki. Jak mówił, "celem Narodowego Banku Polskiego jest, aby każdy Polak mógł sam, swobodnie decydować, w jakiej formie gromadzi oszczędności […] i w jakiej formie dokonuje płatności".

Premier Mateusz MorawieckiMilion euro za Sąd Najwyższy, pół za Turów. Liczymy, ile Polska zapłaci

Glapiński: Większość Polaków uważa, że gotówka jest potrzebna w gospodarce

- Gotówka odgrywa kluczową rolę w systemie ekonomicznym, w tym w jego podsystemach: monetarnym i finansowym. Jest tak, ponieważ gotówka, fizyczny pieniądz emitowany przez bank centralny, jest prawnym środkiem płatniczym, co oznacza, że posiada moc uwalniania od zobowiązań, czyli z mocy prawa nie można odmówić jej przyjęcia - powiedział Glapiński. Jego zdaniem eliminacja gotówki "byłaby działaniem sprzecznym ze społecznymi oczekiwaniami i sprzeczne z interesem publicznym", dlatego "bank centralny dla zapewnienia równowagi gospodarczej musi zaspokajać popyt na prawny środek płatniczy, jakim jest gotówka".

Adam Glapiński, powołując się na wyniki badań Narodowego Banku Polskiego, powiedział, że 76 proc. Polaków wskazuje, iż gotówka jest potrzebna w gospodarce. Jak mówił, gdy pojawiają się kryzysy, zwłaszcza bankowe, w każdym kraju dotkniętym kryzysem rośnie zapotrzebowanie na gotówkę.

Prezes NBP wskazał również, że w 2020 r. w Polsce po wybuchu pandemii gwałtownie wzrósł popyt na gotówkę. Jak wyjaśniał, w obiegu znajduje się obecnie około 350 mld zł gotówki, licząc łącznie z kasami banków, a na koniec 2019 r. kwota ta wynosiła niecałe 240 mld zł. - NBP w pełni zaspokoił popyt na gotówkę. To właśnie miałem na myśli, mówiąc publicznie, że gotówki mamy nieprzebrane ilości i że pieniędzy nam nie zabraknie - podsumował Glapiński.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Urząd Pracy (zdjęcie ilustracyjne)Kolejny spadek bezrobocia w Polsce. Coraz bliżej stanu sprzed pandemii

Podobne słowa padły w marcu 2020 roku

Prezes Narodowego Banku Polskiego w podobny sposób wypowiedział się w marcu 2020 r. w momencie wybuchu pandemii. Glapiński mówił, że polski system bankowy jest bezpieczny i dobrze zaopatrzony w kapitał, a kierowany przez niego bank centralny "potężny jak na nasze możliwości". Tłumaczył, że obawy np. co do zaopatrzenia banków czy bankomatów są niepotrzebne. - Zaopatrzymy wszystkie banki i bankomaty w taką ilość gotówki, jaka będzie potrzebna. Fizycznej gotówki mamy nieprzebrane ilości - mówił prezes NBP.

Zobacz wideo Glapiński o członkowskie w Unii Europejskiej: Trzeba walczyć każdego dnia, żebyśmy nie byli spychani w kąt
Więcej o: