Pracodawcy chcą wiedzieć, który pracownik się nie zaszczepił. Apel do rządu. "By uniknąć lockdownu"

Kilka organizacji zrzeszających pracodawców zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego o zmiany w prawie. Przedsiębiorcy chcą mieć dostęp do informacji o statusie szczepienia przeciwko COVID-19 swoich pracowników.
Zobacz wideo "Planuję kupić mieszkanie. Zrobić to teraz czy czekać?" Ekspert wyjaśnia [Q&A]

Przedsiębiorcy apelują do rządu, by umożliwić im dostęp do informacji dotyczących statusu szczepienia przeciwko COVID-19 wśród pracowników.

"Z niepokojem obserwujemy rozwój kolejnej fali zachorowań na COVID-19, mając w pamięci sytuację z ubiegłej jesieni, zimy oraz wiosny bieżącego roku. W związku z tym zwracamy się z apelem o przyznanie nam, przedsiębiorcom, możliwości dostępu do informacji odnośnie statusu zaszczepienia osób przez nas zatrudnianych" - czytamy w piśmie sygnowanym przez kilka organizacji. 

Opustoszałe Tesco na Kabatach Ostateczny koniec Tesco na Kabatach, po 22 latach nastała cisza

Przedsiębiorcy apelują do premiera. Chcą wiedzieć, kto się zaszczepił

Autorzy listu podają przykłady krajów, w których wgląd w status szczepienia umożliwiono - Francji, Włoch, Izraela. 

Prosimy jedynie o określoną w czasie kryzysu pandemicznego możliwość weryfikacji certyfikatów zaszczepienia pracowników. Umożliwi nam to rozsądne długoterminowe planowanie pracy i właściwą realizację zamówień

- piszą przedsiębiorcy w liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego. 

Właściciele firm podkreślają, że w sytuacjach kryzysowych "muszą sprawnie zarządzać ryzykiem, w tym chronić zdrowie swoich pracowników, by prowadzić działalność biznesową". Twierdzą, że potrzebują narzędzia, które pomoże "uniknąć kolejnego, niezwykle kosztownego zamrażania całej gospodarki, niosącego za sobą liczne ekonomiczne i społeczne skutki". 

Pod apelem podpisali się przedstawiciele Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Krajowej Izby Gospodarczej, Pracodawców RP, APPLiA Producenci AGD i Konfederacji Lewiatan.

Więcej informacji o pandemii na stronie głównej Gazeta.pl

Koronawirus w Polsce. 9 387 nowych zakażeń i 102 zgony

Apel przedsiębiorców zbiegł się z informacją o zwiększonej liczbie zachorowań na COVID-19. W opublikowanym w piątek raporcie epidemicznym Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9 387 nowych zakażeniach koronawirusem, co jest najwyższą dotychczas liczbą przypadków w czwartej fali epidemii.

Eksperci nie są zaskoczeni wzrostem zakażeń. - Już dzisiaj szykowałbym się na pięciocyfrową liczbę przypadków na początku listopada - przewidywał w zeszłym tygodniu w rozmowie z Gazeta.pl Bartosz Fiałek, lekarz.

Koronawirus (zdjęcie ilustracyjne) 5559 przypadków COVID. Lekarz: Szykowałbym się na pięciocyfrową liczbę

Więcej o: