500+ i problem z podziałem pieniędzy podczas opieki naprzemiennej

Podział pieniędzy z 500 plus okazuje się wyjątkowo kłopotliwy w przypadku opieki naprzemiennej nad dzieckiem. Sądy nie są zgodne, co do tego, kiedy połowę środków powinien otrzymać każdy z rodziców. Sprawę wyjaśni Naczelny Sąd Administracyjny.
Zobacz wideo O fotografii biznesowej w przystępnych słowach. "Coraz bardziej zależy im na ludzkiej twarzy"

Świadczenie 500 plus, które otrzymują rodzice dziecka nie jest problemem, gdy razem sprawują nad nim opiekę lub robi to tylko jedno z nich. Problem zaczyna się wtedy, gdy dziecko objęte jest naprzemienną opieką przez ojca i matkę.

Kto powinien otrzymać 500+? Nie wiedzą nawet sądy

Pół biedy, gdy rodzice dziecka mimo separacji, żyją w zgodzie i potrafią porozumieć się, co do podziału świadczenia. Problem zaczyna się wtedy, gdy o prawach do świadczeń muszą decydować sądy. Zazwyczaj przyznają całość środków jednemu z rodziców (który sprawuje opiekę) lub w szczególnych przypadkach rozdzielają - o ile jest ona sprawowana w równych okresach, np. po 15 dni w miesiącu - po połowie każdemu z nich.

Więcej na temat 500 plus znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kłopot w tym, że w wyrokach sądy wykazują dwa różne rozumienia opieki naprzemiennej - zauważają media. Czasem konieczne jest orzeczenie sądowe o sprawowaniu opieki w równych okresach, a czasem wystarczy jedynie dowód, że każdy z rodziców w równym stopniu sprawuje opiekę nad dzieckiem. Nawet, gdy sąd nie nakazał sprawowania opieki naprzemiennej.

W przeszłości pojawiało się już kilka sądowych wyroków, które różniły się właśnie kwestią tego, kiedy opieka faktycznie sprawowana jest naprzemiennie. W jednym z wyroków z 2018 roku NSA stwierdził, że świadczenie może zostać podzielone po połowie, nawet gdy sąd nie nakazał naprzemiennej opieki nad dzieckiem. Rok później zawyrokował jednak, że fakt sprawowania opieki naprzemiennie musi wynikać z orzeczenia sądu powszechnego.

Teraz Naczelny Sąd Administracyjny ma zająć jedno stanowisko w tej sprawie. W najbliższy poniedziałek odbędzie się posiedzenie, podczas którego siedmiu sędziów ma zdecydować, kiedy podział środków z 500 plus po połowie jest możliwy. Odpowiednie zapytanie trafiło do NSA w maju br. za sprawą Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka.

Więcej o: