MSWiA: Polskie służby udaremniły próbę siłowego przedarcia się migrantów na polską stronę

Jak wygląda sytuacja na granicy z Białorusią? Najnowsze nagranie opublikowane przez resort spraw wewnętrznych dokumentuje próbę przedostania się grupy migrantów na terytorium Polski. "Sytuacja została opanowana" - zapewnia resort.
Zobacz wideo Próba przekroczenia granicy z Polską

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało nagranie zarejestrowane na granicy z Białorusią

"Polskie służby udaremniły próbę siłowego przedarcia się na polską stronę przez migrantów na południe od przejścia granicznego w Kuźnicy. Sytuacja została opanowana" - czytamy w krótkim wpisie resortu.

Więcej o sytuacji na granicy na stronie głównej Gazeta.pl

MSWiA publikuje nagrana z granicy

Wcześniej ministerstwo potwierdziło doniesienia niezależnych białoruskich mediów. Opublikowało nagranie, które prezentuje grupę migrantów spychanych w stronę granicy z Polską. "Grupa migrantów znajduje się obecnie w okolicach Kuźnicy" - czytamy w komunikacie. 

Relację z granicy z Białorusią zamieścił też niezależny białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan. Pierwsze ze zdjęć ma pokazywać pozycję migrantów - tuż przy granicy z Polską. Drugi z kadrów ma przedstawiać grupę uchodźców. 

"Migranci zostali skutecznie uwięzieni, jest niewielka szansa, że Białoruś pozwoli im na powrót" - relacjonuje Giczan. 

Protesty podczas COP26 COP26. Politycy debatują, aktywiści protestują. "Zakończcie zdradę"

Apel Grupy Granica

W związku z rosnący ryzykiem eskalacji przemocy na granicy polsko-białoruskiej Grupa Granica wystosowała apel do instytucji krajowych i międzynarodowych, w tym ONZ, Rzecznika Praw Obywatelskich czy OBWE. Działacze apelują o monitorowanie sytuacji i wywieranie nacisku na polskie władze, aby te natychmiast zapewniły na granicy pomoc humanitarną i medyczną. Podkreślono również, że migranci są zdesperowani, spotykają się z coraz większą brutalnością białoruskich służb, strona polska odmawia im bezpiecznego schronienia, a obie strony uniemożliwiają powrót do kraju pochodzenia.

Biorąc pod uwagę wydarzenia na polsko-białoruskiej granicy z ostatnich kilku miesięcy, możemy z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że władze białoruskie będą dążyły do eskalowania przemocy, to zaś może się spotkać z gwałtowną reakcją ze strony polskich służb. Najbardziej ucierpieć na tym mogą bezbronni ludzie, w tym dzieci, osoby starsze i chore.

Tymczasem na polsko-białoruską granicę nie zostały dotychczas dopuszczone organizacje humanitarne ani medyczne, a lokalne szpitale nie otrzymały żadnego dodatkowego wsparcia.

Zwracamy zatem uwagę na konieczność monitorowania tej sytuacji przez Państwa organizacje i instytucje oraz wysłania na miejsce niezależnych obserwatorów. Należy podjąć pilne starania w celu wywarcia wpływu na polski rząd, żeby natychmiast wysłał na granicę pomoc medyczną i humanitarną na wypadek eskalacji przemocy.

Więcej o: