Politycy debatują, aktywiści: "Zakończcie zdradę klimatyczną". Co przyniesie COP26? [ZDJĘCIA]

W środę w Glasgow kolejny dzień szczytu klimatycznego COP26. Uczestnicy trwającego do 12 listopada spotkania zajmują się jeszcze między innymi kwestiami przyspieszenia działań mających na celu przejście na stosowanie czystej energii, zagadnieniami edukacji na rzecz klimatu, a także sprawami związanymi z zeroemisyjnym transportem i odkryciami naukowymi w dziedzinie czystej energii. COP26 jest jednak również powodem dla protestów.
Zobacz wideo [RELACJA Z GLASGOW] Rozmowa z Kamilem Wyszkowskim (UN Global Compact)

Światowy Szczyt Klimatyczny COP26 rozpoczął się w Glasgow, w Szkocji, w niedzielę. Konferencja organizowana pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych zgromadziła nie tylko przedstawicieli polityki i biznesu, ale i aktywistów. 

Więcej o COP26 na stronie głównej Gazeta.pl

COP26 to nie tylko debaty, ale i protesty

Młodzieżowi aktywiści klimatyczni, rdzenni mieszkańcy i rodzice wzywają przywódców do "Zakończenia zdrady klimatycznej", zaznaczając koniec szczytu przywódców COP26, wtorek, 2 listopada 2021, w Glasgow, Szkocja.

We wtorek ulicami miasta przeszli protestujący reprezentujący rdzenne społeczności i młodzież. "Zakończyć zdradę klimatyczną" - głosiły niesione przez nich transparenty. Aktywiści Extension Rebellion demonstrowali z kolei przeciwko zjawisku "greenwashingu", czyli pozorowanym działaniom mającym na celu "wybielenie" firmę lub państwo z zarzutów o brak troski o środowisko. 

Czerwona Brygada Buntowników demonstruje pod hasłem "czerwonego alarmu dla ludzkości, klimatu i natury. "Nie ma ani jednej chwili do stracenia. Decydenci, którzy usiądą do stołu negocjacyjnego gotowi do poświęceń, będą mieli krew na rękach" - twierdzili w oświadczeniu przedstawiciele organizacji przed rozpoczęciem protestu. 

Jeff Bezos na szczycie klimatyczynm COP26 Szczyt COP26. Jeff Bezos wyda 2 mld dolarów na ochronę natury

COP26. Państwa chcą ograniczeń

W środę uczestnicy COP26 zajmują się m.in. kwestiami przyspieszenia działań mających na celu przejście na stosowanie czystej energii. We wtorek negocjatorzy doszli do porozumienia w sprawie ograniczenia emisji metanu do atmosfery o 30 procent do końca dekady oraz zakończenie wycinania drzew na masową skalę. Według wczorajszych komunikatów Unii Europejskiej i departamentu stanu USA porozumienie w sprawie metanu wsparły 103 państwa. Na razie nie ma wśród nich Polski. Warszawa zgodziła się natomiast na ograniczenie wylesiania.

Uczestnicy trwającego do 12 listopada spotkania zajmą się jeszcze między innymi kwestiami przyspieszenia działań mających na celu przejście na stosowanie czystej energii, zagadnieniami edukacji na rzecz klimatu, a także sprawami związanymi z zeroemisyjnym transportem i odkryciami naukowymi w dziedzinie czystej energii.

Boris Johnson na COP26 COP26. Boris Johnson: Cel klimatyczny jest niepewny. To moment krytyczny

Więcej o: