Walutowy rollercoaster trwa. Dolar przebił barierę 4 zł, frank szwajcarski najdroższy od 2015 r.

Kursy walut znów zaskoczyły. - Dolar amerykański jest najdroższy od maja 2020 roku, a frank szwajcarski od "czarnego piątku" z 2015 roku. To najlepsza diagnoza, która pokazuję kondycję polskiej waluty. Złoty wyraźnie osłabł.
Zobacz wideo Łukaszenka chce pieniędzy jak Erdogan. "Szantażystom się nie płaci"

Czwartek 11 listopada z pewnością nie jest świętem dla polskiej waluty. Złoty po raz kolejny osłabł. Jedno euro kosztuje bowiem 4,63 złotego, frank szwajcarski wyceniony jest na 4,39 złotego, a dolar przebił barierę czterech złotych. Za amerykańską walutę trzeba płacić 4,04 złotego. 

Kurs dolaraKurs dolara Źródło: Stooq.pl

Kurs euroKurs euro Źródło: Stooq.pl

Odczyty nie są więc optymistyczne. "Dolar amerykański jest najdroższy od maja 2020 roku, a frank szwajcarski od "czarnego piątku" z 2015 roku" - wyjaśniają eksperci MacroNext. 

Dolar będzie drożeć? Czego spodziewa się rynek?

Sytuację na rynku walut określić można jako rollercoaster. Jeszcze w środę bowiem dolar "zawrócił przy granicy 4 zł", jednak w drodze ku umocnieniu nie przebił bariery 3,95 zł. Euro "trzymało się kursu" 4,60 zł, a frank szwajcarski trzymał się wartości oscylującej wokół 4,35 zł - relacjonowali eksperci portalu cinkciarz.pl

Jak analitycy tłumaczą wysoki kurs dolara? W Stanach Zjednoczonych odnotowano najwyższą od 30 lat inflację. Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego w rozmowie z Polską Agencją Prasową wyjaśnia, że może to oznaczać zacieśnianie polityki monetarnej. 

Analitycy przewidują, że wkrótce stopy procentowe w USA wzrosną, a to może oznaczać umacnianie się amerykańskiej waluty. Drożejący dolar może być odpowiedzią inwestorów na te przewidywania. 

Ekspert: Złoty może być rozchwiany

Złoty raz umacnia się, raz słabnie, od co najmniej kilkunastu dni. "W niesprzyjającym otoczeniu polska waluta pozostanie chimeryczna i rozchwiana" - przewidywał przed tygodniem w rozmowie z next.gazeta.pl Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. Polska waluta może jeszcze przez jakiś czas być ofiarą zawirowań na światowych rynkach.

Więcej o: