Budowa Baltic Pipe - podmorska część gazociągu ułożona. Są zdjęcia

Gaz-System zakończył układanie podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe. Spółka podkreśla, że moment ten oznacza zakończenie najważniejszego etapu prac w tym projekcie.

- Za nami budowa części podmorskiej Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim. Ten dzień znacząco zbliża nas do osiągnięcia pożądanego bezpiecznego zróżnicowania źródeł dostaw do Polski w 2022 roku. Przepustowość Baltic Pipe wyniesie 10 mld m sześc. rocznie, co jest porównywalne z ilością gazu odbieranego przez Polskę w ramach wieloletniego kontraktu z rosyjskim Gazpromem, który wygaśnie w grudniu 2022 r. - podkreślił Piotr Naimski, pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

"Teraz testy, próby techniczne i odbiory. Czas jest do 1 października 2022 r.,aby móc rozpocząć komercyjny przesył gazu" - napisał na Twitterze dziennikarz "Parkietu" Bartłomiej Sawicki. 

Baltic Pipe coraz bliżej

Podczas budowy ok. 275-kilometrowego gazociągu na obszarach morskich Danii, Szwecji i Polski GAZ-SYSTEM wykorzystał ponad 22 000 rur o średnicy nominalnej 900 milimetrów. Wszystkie zostały zespawane i ułożone na dnie Morza Bałtyckiego przez wyspecjalizowane jednostki pływające.

Alaksandr Łukaszenka, prezydent Białorusi.Białoruś, Łukaszenka i gaz. Zagrożony tranzyt do Europy? W tle eksplozja cen

Castorone był największym z trzech statków wykorzystanych do budowy gazociągu. W ciągu 35 dni pracy ułożył on ok. 150 km gazociągu na wodach głębokich. Drugi ze statków - Castoro Sei - zbudował ok. 104 km na wodach Polski i Danii, natomiast Castoro 10 - ok. 20 km na płytszych wodach u wybrzeża duńskiego. W trakcie prac statki były aktywne na morzu przez 24 godziny na dobę. W prace łącznie zaangażowano ok. 1100 osób, a wymiana załóg odbywała się m.in. z użyciem śmigłowca.

Zobacz wideo Koszty utrzymania mieszkania idą w górę? Narkun: Odbijają się mocno na budżecie domowym

W trakcie prac wykorzystano też ok. 35 innych jednostek pływających, m.in. dowożących rury do statków układających je na dnie morza, pogłębiających dno morskie, zrzucających materiał skalny oraz badających dno z wykorzystaniem zdalnie sterowanych robotów podwodnych.

Do Polski popłynie gaz z Norwegii

Podczas układania gazociągu wykonano też wszystkie niezbędne skrzyżowania z infrastrukturą podmorską stron trzecich, a każde z nich zostało odpowiednio zabezpieczone.

W ramach prac morskich wydrążono też dwa tunele w miejscach wyjścia gazociągu podmorskiego na ląd. W Polsce tunel ma długość ok. 600 metrów, a w Danii ok. 1000 metrów. 

Ceny węgla w portach na całym świecie utrzymują się na najwyższych poziomach od kilkunastu lat (zdjęcie ilustracyjne)Jak wyglądają zapasy węgla dla energetyki? "Modlimy się o łagodną zimę"

Projekt Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Dzięki Baltic Pipe do Polski trafi gaz z szelfu norweskiego. Będzie mógł transportować 10 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.

Więcej o: