Jeff Bezos przekazał 100 mln dol. na fundację Baracka Obamy. I 166 mln dol. na szpital

Jeff Bezos przekazał dwie olbrzymie darowizny, na łączną kwotę 266 mln dolarów. Jedna z nich trafiła do fundacji Baracka Obamy. Wiemy, na co zostaną przeznaczone pieniądze.
Zobacz wideo Wizerunek to podstawa w biznesie. Jak zrobić dobre zdjęcie biznesowe?

Jeff Bezos przekazał dwie bardzo duże dotacje. Jak podaje "New York Times", pierwsza warta 100 mln dolarów trafiła na konto Obama Foundation. Druga z nich to dotacja dla centrum medycznego Uniwersytetu Nowego Jorku Langone Health opiewająca na 166 mln dolarów. 

Jeff Bezos przekazał setki milionów dolarów na fundacje. Na co zostaną wydane?

Dotacja na rzecz fundacji Obamy jest największą pojedynczą wpłatą w historii organizacji. Pieniądze te mają posłużyć m.in. do rozwoju istniejących programów z zakresu przywództwa - ustalił "The Independent". Obecnie fundacja prowadzi programy "Obama Leaders" w Afryce, Europie oraz Azji pacyficznej.

Częścią umowy, w ramach której przekazano dotację jest również nazwanie placu przed prezydencką Biblioteką Obamy w chicagowskiej dzielnicy South Side. Plac ma nosić imię Johna Lewisa, kongresmena z Georgii, obrońcę praw człowieka, który zmarł w 2020 roku. 

Więcej podobnych treści przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dotacja dla centrum medycznego ma zostać przeznaczona na transformację systemu zdrowotnego lokalnej społeczności. Tak by ten lepiej realizował ich potrzeby. Szczegółów planu jednak nie podano. 

USA. Jeff Bezos zapłaci większe podatki?

Choć wydaje się, że to wyjątkowo szczodra darowizna, coraz częściej miliarderzy są oskarżani o ocieplanie w ten sposób swojego wizerunku, a nie realną chęć pomocy. Kwoty przeznaczane przez nich na działalność charytatywną są bowiem tylko ułamkiem tego, jakie mogliby odprowadzać podatki

Administracja Joe Bidena przygotowała projekt podatku dla miliarderów. Zyski miałyby zasilić usługi publiczne i programy socjalne USA. Zgodnie z propozycją nowy podatek objąłby osoby, które posiadają ponad 1 mld dolarów w płynnych aktywach lub przez ostatnie trzy lata osiągnęli przychód przekraczający 100 mln dolarów.

Zmiany przewidują wprowadzenie 23,8 proc. podatku od niezrealizowanych zysków kapitałowych. Gdyby podatek wszedł w życie, Jeff Bezos musiałby w ciągu pierwszych pięciu lat odprowadzić 44 mld dolarów. 

Więcej o: