Black Friday, a KNF ostrzega przed oszustami. "To czas ich wzmożonej aktywności". Podają się za kurierów

Black Friday, czyli Czarny Piątek, przyszedł do nas z Zachodu i na stałe się zadomowił. W tym dniu wybrane produkty często mają nową, korzystną cenę. W Polsce rzadko można liczyć na obniżki takie, jak w sklepach w Stanach Zjednoczonych. Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed kradzieżami i oszustwami, na które w tym dniu jesteśmy szczególnie narażeni.
Zobacz wideo Black Friday. Święto amerykańskiego konsumpcjonizmu?

"Zakupowa gorączka podczas Black Friday to okres wzmożonej aktywności oszustów. Przypominany o dobrych praktykach, które mogą pomóc zabezpieczyć się przed kradzieżą, podczas zakupów w Internecie. Zachowajcie czujność i nie dajcie się złowić oszustom" - ostrzegają za pośrednictwem swojego konta na Twitterze przedstawiciele KNF. Według nich konsumenci muszą wystrzegać się podejrzanych wiadomości wysyłanych SMS-em czy mailem, bo zazwyczaj stoją za tym cyberprzestępcy.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Black Friday 2021. KNF zaleca ostrożność w razie informacji SMS i e-mail

Przedstawiciele CSIRT KNF, czyli Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego, zauważają, że w tym dniu jesteśmy szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo w sieci. Dlatego zalecają, aby zwracać uwagę na sklepy, które oferują  markowe towary w atrakcyjnych cenach. Warto zweryfikować również adres strony, gdzie dokonuje się płatności online. 

Cyberprzestępcy często podszywają się m.in. pod firmy kurierskie, urzędy administracji, operatorów telekomunikacyjnych, czy nawet znajomych. Starają się wyłudzić pieniądze lub nasze dane do kont bankowych bądź używanych przez nas kont społecznościowych. Wiadomości przygotowane są tak, aby wyglądały na autentyczne. KNF ostrzega przed informacjami o konieczności dopłaty oraz klikaniem w zamieszczone linki. Ponadto warto uważać na maile z treścią o wygranej w różnego rodzaju konkursach. Zazwyczaj jest to oszustwo. 

Więcej o: