Polacy zapłacą więcej za żywność przez UE? Komisja Europejska zaprzecza, rząd pokazuje dowody

Premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji pakietu antyinflacyjnego w czwartek stwierdził, że rząd chciał obniżyć VAT na żywność do zera, ale Komisja Europejska się na to nie zgodziła. Urzędnik KE miał oświadczyć, że nasz kraj o taką zgodę nigdy nie wystąpił. Wywołało to reakcję polskiego ministerstwa finansów.

Podczas prezentacji pakietu antyinflacyjnego, czyli zbioru działań, które mają doprowadzić do obniżenia cen paliw, gazu, energii elektrycznej, a także żywności, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział dopłaty. Otrzymają je osoby z najmniejszymi dochodami. Mają częściowo zrekompensować wzrost cen artykułów spożywczych, który wywołała inflacja

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 96

Ogłoszenie tego elementu antyinflacyjnej tarczy poprzedził jednak ważnym zastrzeżeniem. Poinformował, że rząd chciał obniżyć podatek VAT na żywność. Stwierdził, że na takie rozwiązanie nie zgodziły się jednak władze UE. "KE ma inne zasady, nie zgadza się na tego typu działania. Gdyby była zgoda po stronie Komisji Europejskiej, jest nasze zobowiązanie, zaproszenie na całe pierwsze półrocze przyszłego roku zerowej stawki VAT na artykuły żywnościowe. Ale takiej zgody - póki co - nie ma" - stwierdził premier.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Władze KE: Polska nie wnioskowała o niższy VAT na żywność. Rząd mówi o dowodzie

Na słowa szefa polskiego rządu zareagował jeden z urzędników cytowany przez portal 300gospodarka.pl. - Polski rząd nigdy nie prosił o wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność - stwierdził.

Na słowa te z kolei zareagował resort Tadeusz Kościńskiego. "Ministerstwo Finansów stale konsultuje się z Komisją Europejską w sprawie stawek VAT. Na nasze wnioski o wprowadzenie stawki 0 proc. na różne artykuły odpowiedzi Komisji Europejskiej były negatywne. Ostatnio konsultowaliśmy się z Komisją Europejską w sprawie stawek VAT 18 listopada" - informuje Centrum Informacyjne Rządu. 

Resort do tych tłumaczeń dorzucił jeszcze wpis na Twitterze. " Zawsze gdy wnioskowaliśmy o stawkę 0 proc. VAT na różne artykuły, odpowiedzi KE były negatywne. Ostatnio Czechy miały podobny problem przy innych towarach. Liczymy, że podejście KE ulegnie zmianie" - czytamy we wpisie. 

Budimex podpisał umowę. Warszawa będzie miała nowy most Budimex podpisał umowę na budowę mostu centrum Warszawy do Pragi-Północ

"Dodatek tarczowy" czyli pieniądze na żywność. Dla kogo?

Zgodnie z komunikatem KPRM "dodatek tarczowy" to dopłata w wysokości:

  • 400 zł w skali roku dla jednoosobowych gospodarstw domowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie, 
  • 600 zł w skali roku dla 2-3-osobowych gospodarstw domowych,
  • 850 zł w skali roku dla 4-5-osobowych gospodarstw lub 1150 zł dla gospodarstw co najmniej, sześcioosobowych, jeśli dochód na członka gospodarstwa nie przekracza 1500 zł.

Pieniądze mają być wypłacone w 2022 w dwóch transzach. 

Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński Inflacja rośnie. Ekspert: Premier się przyznał, że to rząd ją nakręca

Więcej o: