Budimex ma umowę na budowę mostu z centrum Warszawy do Pragi-Północ. Najdłuższa taka przeprawa w Polsce [ZDJĘCIA]

- Prace budowlane przygotowawcze do budowy rozpoczynamy już w tym tygodniu - mówi przedstawiciel spółki Budimex, która podpisała umowę na budowę nowego mostu z władzami stolicy. - To jeden z naszych najważniejszych priorytetów - zapewnił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Budimex podpisał umowę na budowę mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę, która ma połączyć centrum Warszawy z Pragą-Północ. Konstrukcja ma liczyć 452 metry i będzie to najdłuższa przeprawa dla pieszych i rowerzystów w Polsce oraz jedna z największych tego typu inwestycji w Europie.

Most połączy zmieniające się centrum miasta ze zmieniającą się Pragą. To jeden z naszych najważniejszych priorytetów

- mówił podczas podpisania umowy Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Wartość kontraktu wynosi 120 mln 961 tys. zł brutto. Koniec robót ma nastąpić - według przyjętego dziś harmonogramu - w lutym 2024 roku.

Zobacz wideo Czy temat utraty przez Tuska prawa jazdy jest już zamknięty? Neumann: Tak

Warszawa zbuduje nowy most. "Przedłużenie Śródmieścia Warszawy"

Most ma połączyć brzegi Wisły na wysokości ul. Karowej i ul. Stefana Okrzei. Przebycie trasy kładką ma zająć wówczas sześć minut pieszo lub dwie minuty rowerem. Most pieszo-rowerowy łączyć będzie odnowioną część prawobrzeżnej Warszawy z Bulwarami Wiślanymi. Dla pieszych powstanie ciąg łączący ul. Ząbkowską z Powiślem i dalej Krakowskim Przedmieściem, natomiast dla rowerzystów powstać ma korytarz rowerowy, łączący Pragę i Targówek z Powiślem, Śródmieściem i Wolą.

Dzięki budowie nowego mostu Praga stanie się swego rodzaju przedłużeniem Śródmieścia Warszawy. Inwestorem kontraktu jest stołeczny Zarząd Dróg Miejskich. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

- Prace budowlane przygotowawcze do budowy rozpoczynamy już w tym tygodniu. Zaczynamy od inwentaryzacji obiektów sąsiadujących z budową oraz od badania dna Wisły w miejscu budowy - mówi Dariusz Demianiuk, dyrektor Rejonu Dywizji Budownictwa Infrastrukturalnego Budimex, który podpisywał umowę z Prezydentem Miasta Stołecznego Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

Rafał Trzaskowski Trzaskowski: Kryzys klimatyczny to nie tylko teoria. Warszawa uruchomi syreny

Oświetlenie LED i strefy wypoczynku

Jak wyjaśnił Dariusz Demianiuk, konstrukcja mostu będzie stalowa a konstrukcja filarów żelbetowa. - Filary mostu będą konstruowane z poziomu rzeki. Zgodnie z warunkami kontraktowymi zapewnimy ciągły ruch na bulwarach wiślanych, natomiast będzie on ograniczony. Montaż konstrukcji stalowej w częściach skrajnych będzie się odbywać z lądu a część środkowa z jednostek pływających - powiedział. 

Konstrukcja będzie miała wbudowane w balustrady oświetlenie LED, zamontowane zostaną także kamery monitoringu. Obiekt będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami o ograniczonej mobilności. Na moście wydzielone mają zostać również dwie strefy przeznaczone do wypoczynku.

Protesty podczas COP26 COP26. Politycy debatują, aktywiści protestują. "Zakończcie zdradę"

Więcej o: