Koronawirus. Ekspert: Omikron nie musi być katastrofą. "Niektórzy moi koledzy przesadzają"

- Sądzę, że niektórzy moi koledzy mówiący, że "jest przerażający", przesadzają. Tak o nowym wariancie koronawirusa mówi brytyjski mikrobiolog. Omikron został uznany za potencjalne zagrożenie przez WHO.
Zobacz wideo Jak wyglądała sytuacja na granicy pod koniec listopada?

Nowy wariant koronawirusa, nazywany grecką literą Omikron i zakwalifikowany przez WHO jako niebezpieczny, budzi coraz więcej obaw. Czy epidemia COVID-19 przyspieszy w wyniku nowej "wersji"
patogenu?

Omikron nie taki straszny, jak go opisują? "Koledzy przesadzają"

Prof. Calum Semple, brytyjski mikrobiolog cytowany przez BBC, jest w swojej ocenie sytuacji bardziej optymistyczny, niż część innych przedstawicieli środowiska. 

Omrikon nie musi być katastrofą. Sądzę, że niektórzy moi koledzy mówiący, że "jest przerażający", przesadzają

- stwierdził

Jego zdaniem zaszczepieni wciąż mogą być chronieni przed ciężkim przebiegiem choroby. - Możesz przejść to jak ciężkie przeziębienie, ale szansa na to, że trafisz na intensywną terapię lub, niestety, umrzesz, jest znacznie mniejsza dzięki szczepionce. I będzie tak w przyszłości" - ocenił brytyjski ekspert. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Budimex podpisał umowę. Warszawa będzie miała nowy mostBudimex podpisał umowę na budowę mostu centrum Warszawy do Pragi-Północ

Dwa przypadki już w Wielkiej Brytanii. Inne kraje też liczą chorych

Brytyjskie władze potwierdziły, że nowy wariant koronawirusa jest już obecny na Wyspach. Do tej pory potwierdzono go w przypadku dwóch chorych. Nowy wariant koronawirusa prawdopodobnie dotarł już do naszych sąsiadów - Niemiec i Czech. W obu przypadkach chodzi o osoby, które wróciły do domów z południowej Afryki. Oba kraje oczekują na ostateczne wyniki testów.

Omikron może stanowić duże zagrożenie - twierdzi Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób. Również specjaliści Światowej Organizacji Zdrowia określili go jako odmianę wysoce zaraźliwą. Według WHO, na świecie odnotowano do tej pory około stu przypadków wariantu Omikron, głównie w RPA i Botswanie. Według mediów dotarł on już także do Izraela, Hongkongu i Belgii, Czech i Wielkiej Brytanii. Redakcja next.gazeta.pl w piątek spytała resort zdrowia o to, czy nowy wariant wirusa odnotowano w Polsce. Oczekujemy na odpowiedź ministerstwa. 

Polacy kupują testy na COVID w aptekachPolacy boją się kwarantanny? Kupują dziesiątki tysięcy testów na COVID

Więcej o: