Cyber Monday 2021. Ruszyły cyfrowe wyprzedaże - na co trzeba uważać?

Cyber Monday to przedłużenie wyprzedaży, które zaczęły się już w piątek w ramach Black Friday. Celem tego dnia mają być szczególne obniżki produktów cyfrowych i dodatkowe rabaty w sklepach internetowych. Niestety jest to też dzień wykorzystywany przez oszustów. Na co zwracać uwagę?

W 2021 roku Cyber Monday wypada 29 listopada. Ostatni dzień w ramach tak zwanego Black Week skupia się przede wszystkim na przecenach w sklepach internetowych czy darmowej dostawie. Tego dnia można też liczyć na obniżki sprzętu cyfrowego i takich produktów jak aplikacje czy kursy internetowe.

Zobacz wideo Belka: Możemy obudzić się w sytuacji, gdy nie będziemy mogli zapanować nad inflacją

Cyber Monday 2021. Na jakie promocje można liczyć tego dnia?

Zwrotu Cyber Monday po raz pierwszy użyto w 2005 roku. Celem akcji było zwrócenie uwagi klientów na zakupy za pośrednictwem internetu. Od tamtego momentu i w czasach epidemii koronawirusa, to właśnie ten model zakupów stał się popularniejszy. Mimo tego akcje promocyjne wciąż trwają i obecnie zwykle stanowią po prostu przedłużenie Czarnego Piątku. W 2020 roku obniżki w ramach Black Friday w 82 proc. sklepów zostały przedłużone aż do poniedziałku, co również jest trendem pochodzących ze Stanów Zjednoczonych.

Cyber Monday ma w zasadzie dotyczyć obniżek w sklepach internetowych najbardziej popularnych wśród kupujących. Tego dnia mogą pojawić się dodatkowe rabaty w sklepach z odzieżą czy obuwiem oraz darmowa dostawa do domu. Cyfrowy Poniedziałek to też przeceny produktów cyfrowych - na przykład kursów on-line, płatnych aplikacji oraz gier komputerowych i konsol.

Tego dnia zwykle oferuje się też większe obniżki na abonament za jakieś usługi, na przykład w serwisach VOD czy u producentów konsoli. W Cyber Monday, tak samo jak podczas Black Week, występuje jednak większe zagrożenie oszustwami.

Więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zagrożenie oszustwami w trakcie Black Week. O czym pamiętać robiąc zakupy online? 

Firma zajmująca się cyberbiezpieczeństwem - Check Point podaje, że problem wyłudzania danych podczas Czarnego Tygodnia wzrasta nawet o 440 proc., w porównaniu do zwykłego dnia. Podczas Cyber Monday warto więc przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa:

  • dokładnym sprawdzaniu stron, na których zamierzamy zrobić zakupy,
  • unikaniu klikania w linki lub reklamy z podejrzanych wiadomości,
  • podawaniu tylko potrzebnych danych osobowych,
  • korzystaniu tylko ze znanych systemów do płatności online.

Trzeba też uważnie zapoznać się z warunkami promocji, ponieważ nie zawsze okazują się one tak korzystne, jak zachwalają to reklamy. Należy wystrzegać się np. zakazu anulowania usługi czy kar za rozwiązanie umowy.

Więcej o: