W 2021 roku Cyber Monday wypada 29 listopada. Ostatni dzień w ramach tak zwanego Black Week skupia się przede wszystkim na przecenach w sklepach internetowych czy darmowej dostawie. Tego dnia można też liczyć na obniżki sprzętu cyfrowego i takich produktów jak aplikacje czy kursy internetowe.
Zwrotu Cyber Monday po raz pierwszy użyto w 2005 roku. Celem akcji było zwrócenie uwagi klientów na zakupy za pośrednictwem internetu. Od tamtego momentu i w czasach epidemii koronawirusa, to właśnie ten model zakupów stał się popularniejszy. Mimo tego akcje promocyjne wciąż trwają i obecnie zwykle stanowią po prostu przedłużenie Czarnego Piątku. W 2020 roku obniżki w ramach Black Friday w 82 proc. sklepów zostały przedłużone aż do poniedziałku, co również jest trendem pochodzących ze Stanów Zjednoczonych.
Cyber Monday ma w zasadzie dotyczyć obniżek w sklepach internetowych najbardziej popularnych wśród kupujących. Tego dnia mogą pojawić się dodatkowe rabaty w sklepach z odzieżą czy obuwiem oraz darmowa dostawa do domu. Cyfrowy Poniedziałek to też przeceny produktów cyfrowych - na przykład kursów on-line, płatnych aplikacji oraz gier komputerowych i konsol.
Tego dnia zwykle oferuje się też większe obniżki na abonament za jakieś usługi, na przykład w serwisach VOD czy u producentów konsoli. W Cyber Monday, tak samo jak podczas Black Week, występuje jednak większe zagrożenie oszustwami.
Więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Firma zajmująca się cyberbiezpieczeństwem - Check Point podaje, że problem wyłudzania danych podczas Czarnego Tygodnia wzrasta nawet o 440 proc., w porównaniu do zwykłego dnia. Podczas Cyber Monday warto więc przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa:
Trzeba też uważnie zapoznać się z warunkami promocji, ponieważ nie zawsze okazują się one tak korzystne, jak zachwalają to reklamy. Należy wystrzegać się np. zakazu anulowania usługi czy kar za rozwiązanie umowy.