Cyber Monday 2021. Ruszyły cyfrowe wyprzedaże - na co trzeba uważać?

Cyber Monday to przedłużenie wyprzedaży, które zaczęły się już w piątek w ramach Black Friday. Celem tego dnia mają być szczególne obniżki produktów cyfrowych i dodatkowe rabaty w sklepach internetowych. Niestety jest to też dzień wykorzystywany przez oszustów. Na co zwracać uwagę?

W 2021 roku Cyber Monday wypada 29 listopada. Ostatni dzień w ramach tak zwanego Black Week skupia się przede wszystkim na przecenach w sklepach internetowych czy darmowej dostawie. Tego dnia można też liczyć na obniżki sprzętu cyfrowego i takich produktów jak aplikacje czy kursy internetowe.

Zobacz wideo Belka: Możemy obudzić się w sytuacji, gdy nie będziemy mogli zapanować nad inflacją

Cyber Monday 2021. Na jakie promocje można liczyć tego dnia?

Zwrotu Cyber Monday po raz pierwszy użyto w 2005 roku. Celem akcji było zwrócenie uwagi klientów na zakupy za pośrednictwem internetu. Od tamtego momentu i w czasach epidemii koronawirusa, to właśnie ten model zakupów stał się popularniejszy. Mimo tego akcje promocyjne wciąż trwają i obecnie zwykle stanowią po prostu przedłużenie Czarnego Piątku. W 2020 roku obniżki w ramach Black Friday w 82 proc. sklepów zostały przedłużone aż do poniedziałku, co również jest trendem pochodzących ze Stanów Zjednoczonych.

Cyber Monday ma w zasadzie dotyczyć obniżek w sklepach internetowych najbardziej popularnych wśród kupujących. Tego dnia mogą pojawić się dodatkowe rabaty w sklepach z odzieżą czy obuwiem oraz darmowa dostawa do domu. Cyfrowy Poniedziałek to też przeceny produktów cyfrowych - na przykład kursów on-line, płatnych aplikacji oraz gier komputerowych i konsol.

Tego dnia zwykle oferuje się też większe obniżki na abonament za jakieś usługi, na przykład w serwisach VOD czy u producentów konsoli. W Cyber Monday, tak samo jak podczas Black Week, występuje jednak większe zagrożenie oszustwami.

Więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Świetlisty krzyż w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w LublinieLublin. Ogromny podświetlany krzyż oślepia mieszkańców osiedla [ZDJĘCIA]

Zagrożenie oszustwami w trakcie Black Week. O czym pamiętać robiąc zakupy online? 

Firma zajmująca się cyberbiezpieczeństwem - Check Point podaje, że problem wyłudzania danych podczas Czarnego Tygodnia wzrasta nawet o 440 proc., w porównaniu do zwykłego dnia. Podczas Cyber Monday warto więc przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa:

  • dokładnym sprawdzaniu stron, na których zamierzamy zrobić zakupy,
  • unikaniu klikania w linki lub reklamy z podejrzanych wiadomości,
  • podawaniu tylko potrzebnych danych osobowych,
  • korzystaniu tylko ze znanych systemów do płatności online.

Trzeba też uważnie zapoznać się z warunkami promocji, ponieważ nie zawsze okazują się one tak korzystne, jak zachwalają to reklamy. Należy wystrzegać się np. zakazu anulowania usługi czy kar za rozwiązanie umowy.

Budowa osiedla na warszawskim Gocławiu, wrzesień 2021Patodeweloperka. Z trzech pokoi zrobiono pięć. Pomieszczenia mają po 6 m2

Więcej o: