Raty kredytów pójdą w górę po decyzji RPP. Analitycy pokazali wyliczenia

Rada Polityki Pieniężnej podniosła w środę stopy procentowe. Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego podliczyli o ile wzrosną raty kredytów, również w przypadku ewentualnych dalszych podwyżek.

W środę po 16.00 Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny w tym roku podniosła stopy procentowe. Zgodnie z oczekiwaniami ekspertów główną stopę podwyższono o 50 punktów bazowych, do poziomu 1,75 proc. 

Zobacz wideo Nowy król średniej półki? Huawei nova 9 zaskakuje aparatem i nie tylko [TEST]

Eksperci przewidują kolejne podwyżki

Zdaniem ekspertów na tym się nie skończy. Stopy procentowe są już wyższe niż przed pandemią, lecz  spodziewane są podwyżki do 3 proc. w ciągu kolejnego roku. 

Tym razem Rada Polityki Pieniężnej postanowiła nas nie zaskakiwać. Wszystkie główne stopy NBP w górę o 50 pb. Naszym zdaniem to nie koniec podwyżek - w przyszłym roku Rada dołoży ich jeszcze 125 pb.

- czytamy na profilu Analizy Pekao.

Rynek spodziewa się szybkiego wzrostu stóp i końca cyklu w 2kw22, gdy CPI zacznie spadać. Wg nas tempo może być wolniejsze, cykl dłuższy, 3 proc. lub wyżej w 4Q22-23. Dalsze podwyżki 2poł22, gdy uporczywie wysoka bazowa pokaże, że inflacja się utrwala. Umocnienie PLN może się odwrócić

- piszę eksperci z ING Economics Poland.

Wyższe stopy procentowe, to wyższe raty kredytów

Również eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego spodziewają się kolejnych podwyżek:

Spodziewamy się wzrostu stóp procentowych przynajmniej do 3 proc. do końca 2022 roku. Bieżące oprocentowanie po wyłączeniu inflacji dalej jest niskie na tle innych państw. Problemem jest też szeroki wzrost inflacji - obecnie ceny ponad 55 proc. produktów rosną w tempie większym niż 3,5 proc.

Analitycy PIE przygotowali również tabelę, która pokazuje o ile wzrosną raty kredytów w przypadku dalszego podnoszenia stóp procentowych. Tabelę możecie zobaczyć w poniższym wpisie lub w galerii do artykułu. 

Rata kredytu po obecnej podwyżce stóp wzrosną:

  • przy kredycie na 200 tys. zł - o 53 zł,
  • przy kredycie na 300 tys. zł - o 79 zł,
  • przy kredycie na 400 tys. zł - o 106 zł,
  • przy kredycie na 500 tys. zł - o 132 zł,
  • przy kredycie na 600 tys. zł - o 159 zł.
Więcej o: